Yeni kurulan Eskişehir Teknik Üniversitesinin (ESTÜ) kısaltmasının yer aldığı akılda kalıcı, modern ve geleneksel motifleri içeren logosu kullanıma sunuldu.

Anadolu Üniversitesinden (AÜ) ayrılarak kurulan ESTÜ için 30 ayrı alternatif logo tasarımı yapıldı. ESTÜ Senatosu tarafından üniversite personelinin oylamasına sunulan logolardan AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Grafik Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi Celalettin Yıldız'ın tasarımının kullanılmasına karar verildi. ESTÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Çabuk, yaptığı açıklamada, ESTÜ'nün, lokomotifi sayılabilecek güçlü altyapıya sahip teknik fakültelerin AÜ'den ayrılmasıyla ortaya çıkan bir eğitim kurumu olduğunu belirtti. Çabuk, ESTÜ'yü kuran söz konusu fakültelerdeki ekibin çok projeler, yayınlar yaparak patentler alan dinamik, genç ve üretken bir ekip  bulunduğunu  vurgulayarak, şunları kaydetti:

Gözden kaçırmayın

Eskişehirli şampiyon evinde coşku ile karşılandı Eskişehirli şampiyon evinde coşku ile karşılandı

"Bu ekip, ESTÜ bünyesinde hizmet vermeye başlayacak. Fen, mühendislik, mimarlık tasarım, havacılık ve uzay ile spor bilimleri fakültelerinin yanı sıra Porsuk Meslek Yüksekokulu ile Ulaştırma Meslek Yüksekokulu da ESTÜ bünyesinde hizmet verecek. Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü de ESTÜ'de yer alacak. Son derece nitelikli bir kadro ve fiziksel bir alt yapıdan oluşan bir teknik üniversitemiz var. ÖSYM kılavuzunda ESTÜ'nün AÜ'den geçen fakültelerle ortaya çıktığına dair bilgiler yer alacak. Biz yeniden kurulan bir üniversite değiliz. 30 yılı aşkın deneyime sahip mimarlık tasarım, fen fakülteleri var. Türkiye'de sivil havacılık anlamında marka haline gelmiş havacılık ve uzay fakültemiz var. ESTÜ, kent ve Türkiye için önemli bir fırsat olacak."

 

 "GÖNÜL RAHATLIĞIYLA TERCİH EDEBİLİRLER"

 

ESTÜ ile dünyadaki en iyi ilk 150 mimarlık tasarım fakültesinin içinde yer almayı hedeflediklerini ve üniversitenin logo tasarımının aktif konulardan birisi olduğunu anlatan Çabuk, şöyle devam etti:

"Fakültemiz 8-10 alternatif logo tasarımı yaptı. Bunu üniversite senatomuzu sunduk. Daha sonra AÜ'de grafik ve tasarımla uğraşan birimlerde görüş bildirdi. Yaklaşık 30 adet alternatif logo çıktı. Bunların içinden seçilen logolar, ESTÜ personelinin oylamasına sunuldu. Değerlendirme sonunda AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Grafik Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi Celalettin Yıldız'ın ESTÜ harflerini içeren motif çalışması seçildi. Aynı zamanda ESTÜ'nün web sayfası da hizmete girdi. Üniversitemizin web sayfası 'eskisehir.edu.tr' oldu. Kurumsal kimlik anlamından renklerimiz de seçildi. Olağanüstü laboratuvarlarımız var. Binalarımız ve kampüsümüz var. Kayıt yaptıracak öğrencilerin kafasındaki belirsizlikleri ortadan kaldırdık. Nitelikli öğrencilerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir üniversiteyiz."