CHP Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM’de kurdaki artış nedeniyle Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin kullandıkları yabancı krediler nedeniyle uğradığı zararı açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa’dan aldığı kredilerin Türk lirası karşılıklarının nasıl arttığını milletvekillerine tablo ile gösteren Çakırözer, “Eskişehir Büyükşehir Belediyemizin Eskişehirlilere hizmet için Avrupa'dan aldığı kredilerin bugün geri ödemesi vardı. 3,3 milyon dolar ve 2,4 milyon euro borç ödediler. 15 Aralık’ta da 811 bin dolar ödeyecekler. Bu ödemeler için bir ay önce 1 Kasım tarihinde, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen 66 milyon 137 bin lira ayırmıştı. Ama otuz gün sonra, işte bugün, bu borcun toplamı 92 milyon 229 bin liraya yükseldi. Sadece 30 günde kur farkı nedeniyle Eskişehirlilerin bütçesinden 26 milyon lira çalındı” dedi. Çakırözer ilçe belediyelerinin de kurdaki artış nedeniyle zorluk yaşadığını belirterek şunları söyledi: “Eskişehir'de Odunpazarı, Tepebaşı Belediyelerimiz 2022 bütçelerini hazırlamıştı. 450-460 milyon lira yaklaşık 57 milyon dolara denk düşüyordu. Daha yıl başlamadan 32 milyon dolara düştü bütçeleri. ‘Damat bey’ olsa ‘Dolarla mı maaş alıyorsun, sana ne?’ derdi ama iş öyle değil! Kur artınca her şeyin fiyatı artıyor. Demir, kereste, beton, hepsi yüzde 150, yüzde 200 artmış durumda, yatırımlar durdu. Belediye başkanlarımız sabah bakıyor borcu artmış; öğlen bakıyor, yine artmış.” Çakırözer, ‘‘CHP'lisi olsun, Ak Partilisi olsun belediyelerin kur farkı kaynaklı zararları hazine tarafından karşılanmalıdır, prim ve vergi borcu gibi ödemeleri silinmeli, ötelenmelidir” diye konuştu. Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen konu hakkında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,

 ‘‘Hükümetin yürütmekte olduğu ekonomi politikalarının sonucu olan döviz kurlarındaki artış, belediyelerimizi de derinden etkilemekte, bu yük bizlere değil, vatandaşımıza yüklenmektedir. Milletvekilimiz Sayın Utku Çakırözer'e bu sorunlarımızı TBMM kürsüsünden dile getirdiği için teşekkür ediyorum. Daha önce de ifade ettiğim üzere belediyelerimizin kur kaynaklı zararı mutlaka Hazine tarafından karşılanmalıdır’’ ifadelerine yer verdi.

Editör: Milli İrade