Kahramanmaraş merkezli büyük deprem sonrasında önceki akşam Hatay merkezli 6,4 ve 5,8’lik deprem bölgede korkuları yeniden arttırdı.

Oldukça şiddetli gerçekleşen bu depremde de can kayıpları ve yaralanmalar oldu.

Halk yine korkuyu yaşadı, açık alanda, çadırlarda ve konteynırlarda olanlar bile dışarı fırladı.

Bu depremlerden sonra herkes gözünü kendi iline dikti.

Deprem uzmanları bundan sonra beklenebilecek depremlerin adreslerini veriyorlar.

Geçen süreçlerde bu konuda pek de önlem alınmadığı görülüyor.


***


İYİ Parti İl Başkanı Emine Edizgil, partisinin Eskişehir ile ilgili görüşleri hazırladıkları deprem raporuna dayanarak açıkladı.

MHP İl Başkanı İsmail Candemir de, Eskişehir’de yaşanabilecek deprem ile ilgili neler yapılması gerektiği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Eskişehir’in üç merkez belediyesi İnşaat Mühendisleri Odası ile yapılan bir protokol gereği Eskişehir’de 22 bin binanın incelenmesi kararı almışlardı.

Candemir bu konuya da değinerek, bu çalışmaya destek verilmesi gerektiğini, günün siyaset yapılacak gün olmadığını söylüyor.

Candemir’in bu açıklamaları gerçekten de önemli bir gelişme.

Ayrı ittifakların partilerinde olan insanların aynı görüşte birleşmeleri güzel bir durum.


***


Candemir, “Düne dönmenin anlamı yok. Büyükşehir Belediye Başkanımız, İnşaat Mühendisleri Odasıyla, sözleşme imzaladılar. En yakın zamanda 22 bin binanın kontrolü yapılacak. Bu çalışmaya destek vermeliyiz. Yerel yönetimler tüm yatırımlarını durdurmalı, tüm kaynakları, enerjilerini, depreme hazırlık ve bu tip binaların yeniden gözden geçirilmesi konusunda yön almalı. Hepimiz de destek vermeliyiz. Gün siyaset yapılacak gün değil” diyor.


***


Candemir’in bu sözleri ne kadar olumluysa, geçtiğimiz akşam yaşanan Hatay merkezli depremden sonra yaşanan durum bir o kadar olumsuz.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Turhan Çömez, önceki akşam televizyonda açıkladı.

Hatay’da yaptıkları sahra hastanesini, tam teşekküllü olarak faaliyete geçirdiklerini belirten Çömez, akşam saatlerinde yaşanan 6,4’lük depremden sonra kamuya ait hastanenin boşaltıldığını, önünde onlarca doktorun beklediğini, bunlardan 7-8’iyle konuşarak sahra hastanesine götürdüğünü açıkladı.

Doktorların da büyük bir hevesle gelerek çalışmaya başladığını ancak yaklaşık 1 saat sonra doktorların geri gittiğini belirtti.

Çömez’in anlattığını göre, kamu hastanesinde çalışan doktorların geri dönmeleri isteniyor. Çünkü sahra hastanesinin başında (Turhan Çömez’i kast ederek)  partili bir doktorun bulunduğu söyleniyor ve doktorlar geri gidiyor.


***


Bunun üzerine Turhan Çömez, adeta çıldırmak üzere olduğunu böyle bir günde siyaset yapılamayacağını vurguluyor.

Kendisinin yaptığı ameliyatlarla, tedavilerle yüzlerce can kurtardığını, döprem bölgesinde de bunun için var olduğunu ifade ediyor.

Tabi deprem bölgesinden bu türden çeşitli söylentiler geliyor ama Çömez, bizzat yaşadığı durumu anlatıyor.

Evet böyle günlerde, bu gibi durumlarda siyaset kesinlikle yapılmamalı.