Bugün biraz komşulardan söz etmek istiyorum.

Komşularımız Kütahya, Afyon ile Uşak’ı da kapsayan Zafer Havalimanı konusu yıllardır Türkiye’nin gündeminde olan bir konu.

Öngörüsüzlüğün tam bir olumsuz örneğini teşkil eden Zafer Havalimanının Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanına da zararı oldu, oluyor.

Türkiye’ye olan zararı ise yıllardır gündemde duruyor.

Açıldığı günden bu yana tutturamadığı yolcu garantisiyle gündemden düşmeyen Zafer Havalimanı’nda gelenek yine bozulmamış.

Havalimanını 2023 yılının ilk beş ayında 549 bin 55 yolcunun kullanacağı garanti edilmişken, ancak sadece 22 bin 794 yolcu gelmiş.

Yolcu garantisindeki sapma yüzde 96 oldu.

Hedef sadece yüzde 4 oranında tutturulabilmiş.

Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere 2012 yılında Yap-İşlet-Devret modeliyle hizmete açılan Zafer Havalimanı’nda işler yolunda gitmiyor.

Bilindiği gibi Zafer havalimanındaki yolcu sayısının arttırılması amacıyla yurt dışından Hasan Polatkan Havalimanına yapılan seferlerin bir kısmı oraya kaydırılmıştı.

Buna rağmen yine de tutturulan hedef yüzde 4 oranında.


***


Bir diğer konumuz ise Bilecik’ten.

Bilecik belediyesi uzun süredir seçilmiş Başkan’ın görevden alınması nedeniyle vekaletle yürütülüyor.

Vekaletle derken yine Belediye Meclisi’nin seçtiği Başkan yönetiyor.

Eski Başkanın ne zaman göreve iade edileceği ise bilinmiyor.

Konuşum Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı’nın hayata geçirdiği bir uygulaması.

Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesi tarafından uzun yıllardır uygulanan bir konu bu.

Hazırlanan sosyal proje çerçevesinde açılan +1 Mutluluk Sosyal Tesisini down sendromlu bireylerin çalıştıracak olması güzel bir uygulama

Milli Egemenlik Parkı yanında yer alan çay bahçesinde gerekli düzenleme ve yenileme çalışmalarını tamamlayarak, vatandaşların hizmetine sundu.

Down sendromlular için +1 mutluluk sloganıyla hazırlanan proje çerçevesinde down sendromlu bireyler hazırlanan sosyal tesiste, vatandaşlara hizmet verecek.


***


Melek Mızrak Subaşı bakın bu konuda neler söylüyor.

"Bu tesisimizin kuruluş nedenleri özel çocuklarımızın iş ve el becerilerini geliştirmek, sosyal yaşama entegre olmalarını sağlamak ve aslında en önemlisi onları anlayabilmemizi sağlayabilmektir. Bu tür tesis ve projeleri; toplumumuzun eğitimsizlik ve bilgi eksikliği ile oluşturduğu kolektif ön yargılarına karşı bizlerin kurması gereken kolektif bilinç ve anlayışın sahaya yansıyabileceği en güzel ve verimli bir alan olarak görmekteyiz. İşte bu yüzden burada özel çocuklarımızla konuşacak, onların hikayelerini dinleyecek, onların hayat boyu kalp ve yüzlerinde taşıdıkları “+1” fazladan mutluluğa ortak olacağız."

Subaşı, ayrıca bütün Bileciklileri bu projesi desteklemeye davet ediyor.


***


Bilecik Engelsiz Yarınlar Derneği Başkanı Aslıhan Volkan da, çok mutlu ve anlamlı bir anı yaşadıklarını belirterek, katkıları dolayısıyla Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı ve belediye meclis üyelerine teşekkür etti.