Kent Konseyleri şehirlerde ve ilçelerde o yerin kültür, sanat, sosyal hayatına direkt dokunan kuruluşlar.

Kentlerin her türlü sorununun çözümünde Kent Konseylerini görmek mümkün.

Eskişehir’de kuruldukları günden bu yana çok önemli işlere imza atan Kent Konseyleri bu işlevlerini sürdürüyorlar.

Şehrimizde artık sayıları da artmaya başladı.

Şehir Merkezi’ndeki Eskişehir Büyükşehir, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerinin himayelerindeki Kent Konseyleri’nin yanı sıra geçtiğimiz günlerde Muhalıççık ilçesinde de Kent Konseyi kuruldu.

***


İlgili yasalar gereği Kent Konseyleri bulundukları il ve ilçelerde Belediyelerin himayelerinde çalışmalarını sürdürüyorlar.

Çünkü kendilerine özel bir bütçeleri yok.

Bütçeler az da olsa belediyelerden karşılanıyor.

Mihalıççık Belediyesi de bu önemli görevi üstlendi ve Başkan Haydar Çorum’un çağrısıyla Kent konseyi kurularak 1. Olağan Genel Kurulu’na da yaptı.

***


İlçeyi katılımcı bir anlayışla yönetebilmek amacıyla hayata geçirilen Mihalıççık Kent Konseyi’nin 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy Divan Başkanlığını yaptı.

Konseyin ilk başkanı ise Salih Güven oldu.

Böylece Mihalıççık Belediyesi, Kent Konseyi'ni hayata geçirmiş oldu.

Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum, Eskişehir Kent Konseyi’ne Mihalıççık Kent Konseyi’nin kurulma aşamasında kendilerine verdikleri destek için teşekkür ederek, konseyin tüm bileşenleriyle Eskişehir’deki demokratik kültüre ve ilçe yaşantısına önemli katkı sunacağına emin olduğunu belirtti.

***


Çorum şöyle devam etti.

“Yerel yönetimlerin etkin ve etkili yerel politikalar üretirken, sivil toplumun katılımını sağlaması, artık olmazsa olmaz bir gereklilik olarak görülmektedir.  Yerel yönetim alanında ortaya çıkan bu değişim, aslında çağımızın hızlı bir dönüşüm çağı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum, hem şehirlerimizde hem de ilçelerimizde,  yerel yönetimlerimizin bu dinamik sürece adapte olmasını gerektirmektedir.”

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy da, “Şehrini seven, düşünen, gelişimi ve değişimine destek olmak isteyen kent konseyi gönüllüleri olarak; bizlerin öncelikli görevi ve ödevi; cesur, birleştirici, ilkeli, dost ve samimi duruşumuzla şehrimizin tamamına faydalı hizmetlerde bulunabilmek için, ilçelerimizin de gelişmişlik düzeylerine katkıda bulunmaktır. Eskişehir Kent Konseyi olarak, büyük Türk mutasavvıfı ve Türk dilinin usta yorumcusu Yunus Emre’nin diyarı Mihalıççıklı hemşehrilerimiz ile daima uyum ve beraberlik içinde olduk. Bundan sonra da bu birliktelik kent konseylerimiz aracılığı ile artarak devam edecek” dedi.

***


Eskişehir’de ilk kurulan Kent Konseyi olan Eskişehir Kent Konseyi şimdiye kadar çevre iller olsun, çeşitli illere bağlı ilçeler olsun kurulmasında önemli katkılar sundu.

Bu konuda gerek Başkan Nuray Akçasoy, gerekse Genel Sekreter Ahmet Kapanoğlu teşekkürler de aldı.

Mihalıççık Başkanı Salih Güven de Kent Konseyinin Kurulması için büyük emek sarf eden Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum’a, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy’a ve Genel Sekreter Ahmet Kapanoğlu’na teşekkür etti.

Eskişehir’in ilçelerinde ilk kurulan kent konseyi Mihalıççık oldu, darısı diğer ilçelere.