Odunpazarı Belediye Meclis Salonunda Karapınar Gece Kondu Önleme Projesine planlarına TOKİ’nin itiraz etmesiyle ilgili konu masaya yatırıldı. Başkan Kazım Kurt, TOKİ’nin itirazının hukuki olmadığını dile getirdi.

Şehirlerin planlamasının, düzenlemesinin ve imarının yerel yönetimlere ait olduğunu vurgulayan Kurt  “İlgili belediye şehrin koşullarını değerlendirerek, imarını düşünerek, bir kararı oybirliği ile vermiş.  Ancak Ankara’da oturan bazıları, TOKİ yetkilileri bir itiraz göndermiştir. Bu itirazın hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Şehircilik ilkelerine tamamen aykırıdır. Bu itirazı yapanlarla ilgili suç duyurusunda bulunma haklarımızı kullanacağız” sözlerini kaydetti. Bu işi geciktirmeye çalışmanın kötü bir siyaset olduğunu dile getiren Kurt  “Yetkiyi kötü kullanmaktır. 10 yıldan bu yana Karapınar projesi içerisinde mülkü bulunan hemşerilerimizin mağdur edilmesi anlamına gelmektedir. Belediye kendi üstüne düşen her şeyi yapmaktadır yine yapacaktır. Bu mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. TOKi’nin itirazını tekrar meclise getireceklerini ve Mecliste tekrar tartışacaklarını belirten Kurt,  “AK Partili meclis üyelerinin tavrını tekrar göreceğiz. Kimi kandırdıklarını anlatacağız. Meclis kararına karşı TOKİ itiraz etmemelidir. TOKİ bu planı kabul etmelidir. Belediye meclisinde çokça tartışıldığı için doğru bir plan olduğuna inanıyoruz. TOKİ uygulanırken aynı yanlışlıklara devam ederse hemşerilerimize yazık olur” dedi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

TOKİ’nin amacı burayı yaptırmamak olduğunu iddia eden Kurt sözlerini şu şekilde tamamladı,  “TOKİ kuruluş amacından sapmıştır. TOKİ rant peşindedir. Buradan para kazanamayacağını düşünmektedir. Eski TOKİ Başkanı bana açık açık söyledi. Burası TOKİ’yi doyurmuyor. Şu planda itiraz edilecek hiçbir şey yok. Siyasi ahlak açısından bir sorun var Eskişehir’de biraz daha yoğun. Bu kadar partizan, anlayışsız, yönetim olmaz bunun hesabı sorulacaktır. Karapınar’daki vatandaşlarımızın sorunu çözülmemiştir. Bunun üzerine dava da açılacak Türkiye’de imar ile ilgili bir dava açılması 3 yıl demek. Bu 3 yılda seçim geçer biz yeni şartlarda bu işi biz çözeriz.” Karapınar Mahallesi Muhtarı Mustafa Gazi Uzun, da konu ile ilgili şu şekilde konuştu, “ Eskişehir’in büyüklerini bu dava için sahneye davet ediyorum. Artık bu işi bitirelim, biz de rahat yaşamak istiyoruz” Basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasının ardından basın toplantısı sona erdi.

(Ufuk Azbay)

Editör: Milli İrade