9. Bölge Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış kesin olamamakla birlikte yüzde 35’e yakın bir zam gelme olasılığın yüksek olduğunu söyledi.

Son dönemde döviz kurundaki yükseliş ve art arda gelen zamların ilaç fiyatlarına nasıl yansıyacağı yönünde açıklamalarda bulunan 9. Bölge Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış kesin olamamakla birlikte yüzde 35’e yakın bir zam gelme olasılığın yüksek olduğunu söyledi.

Aylardır  ilaç temininde sıkıntılar Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de yaşanıyor. Bazı ilaçların eczanelerde bulunmamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Metin Kamış sorunun eczacılardan kaynaklandığı yönünde algının kendilerini çok zor durumda bıraktığını ve çok üzdüğünü dile getirdi.

Sorunun kaynağının ilaç üretimi olduğunu vurgu yapan Kamış, Döviz kurundaki son dönemdeki artışın ilaç sanayisini çok etkilediğini hammadde fiyatların son dönemde 5- 6 kat arttığını ifade etti. Üretimde yaşanan sorunlarından dolayı üreticilerin ecza depolarına ilaçları sınırlı sayıda verdiğine dikkat çeken Kamış, verilen siparişin sadece yarısını temin edebildiklerini belirtti. Konuyla ilgili örnek veren Kamış “20 kalem ilaç sipariş veriyorsak 10 kalemini ancak temin edebiliyoruz” dedi.

YOK DEMEK GÜCÜMÜZE GİDİYOR

Yaşanan sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini dile getiren Kamış : “ Halk sağlığını en önde tutan meslek gruplarının başında biz geliyoruz. Bizim her zaman amacımız ilacı vatandaşa uygun fiyata verebilmek. Bir ağrı kesiciye, kronik hastalığı olan bir vatandaşımıza ilacınız yok demek bizim gücümüze gidiyor. Buna kesinlik acil bir şekilde müdahale edilmeli, denetimler sıklaştırılmalı, fiyat güncellemeleri şubat ayında yapılıyor. Biz ilaç sıkıntısı aralık, ocak ayında yaşardık maalesef bu yıl temmuzdan beri sıkıntı yaşıyoruz. Fiyat güncellemelerinin 3 ayda bir yapılması gibi tedbirler alınabilir” şeklinde konuştu.

Sıcak havalar pazarın ateşini düşürdü Sıcak havalar pazarın ateşini düşürdü

İlaç Sanayisinin giderlerinin çok fazla arttığını ve bu yüzden zam beklentilerinin çok yüksek olduğunu söyleyen Kamış, Döviz sürekli artmasından dolayı şubat ayında gelecek zam oranı tahmin etmenin zor olduğunu, yüzde 35 gibi bir zammın konuşulduğunu belirtti.