Eskişehir Kent Konseyi ve Eskişehir Sanayi Odası birer sivil toplum kuruluşu.

Şehrin bu iki önemli kuruluşu önemli bir işbirliğine imza attı.

“Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım” başlığı altında gerçekleştirilecek ve gençlere sanayi işletmelerinde yeni iş fırsatları sunmanın yanında gönüllülüğün güzelliklerini keşfedecekleri eğitimler verilmesini amaçlayan projenin protokolü Eskişehir Kent Konseyi’nde düzenlenen törenle imzalandı.

Yunus Emre’nin sözü olan ve Eskişehir’in sembolü haline gelen bu anlamlı söz, iş arayan ve meslek sahibi olmak isteyenlerle işvereni, tanıştırmayı, sonrasında da işi kolay kılmayı amaçlıyor.

***

ESO ile Eskişehir Kent Konseyi daha önce de çeşitli projelere birlikte imza attı.

Bu projeye neden ihtiyaç duyuldu?

İş arayan gençler Eskişehir Organize Sanayi’ne ulaşımda zorluk yaşıyordu.

Ulaşabilenler ise bir ya da birkaç fabrikaya gidip sadece CV bırakabiliyorlardı.

Muhatapları ise öncelikle güvenlik görevlileriydi, şanslı olanlar insan kaynaklarına ulaşabiliyorlardı.

Yapılan işbirliğiyle kent merkezinde sıcaksularda Kent Konseyi’nin binasında oluşturulan “Başvuru noktası” sayesinde Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tüm kuruluşlara başvuruda bulunabilecekler.

***

Gençler buraya iş için başvurabilecekleri gibi, ilerleyen günlerde düzenlenecek çeşitli eğitim programlarına da katılabilecekler.

Ayrıca, gençlere katılımcı kent yönetimi de tanıtılarak ortak aklın, dayanışmanın yararlarını keşfedecekleri eğitimler verilmesi ve Sanayi Odasına üye firmaların iş ilanlarına kolay ve hızlı bir şekilde başvuracak birçok gence de önemli kariyer fırsatının sunulması hedefleniyor.

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy proje ile gençleri önce güzel bir şekilde dinleyecek, onlara kulak verecek ve onlarla aynı zamanda duygudaşlık kuracaklarını aktararak “Gençlerimizin önünü açacak projelerimizi hayata geçirebilmemiz için bilimde, sanatta, sporda, inovasyonda ve teknolojide çığır açacak projelere imza atacak gençlerimizin geleceklerini inşa etmelerine ve umut dolu yeni bir yaşama başlamalarına katkıda bulunmaktan gururluyuz”

dedi.

***

ESO Başkanı Kesikbaş ise “Eskişehir Kent Konseyimizin destekleriyle gençlerimize yeni iş imkânları yaratmak, onları sanayiye yönlendirmek, daha düzenli ve refah seviyesi yüksek istihdam alanları sunmak amacıyla “Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım” projemizi başlatmış bulunuyoruz. Ben öncelikle Eskişehir Kent Konseyi Başkanımıza ve Yürütme Kuruluna teşekkürlerimi sunuyorum. Eskişehirimizin ünlü halk şairi Yunus Emre’nin ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım’ sözlerinin ışığında Eskişehirli tüm gençlerimizi projemize katılmaya davet ediyoruz. Ülkemizin ve şehrimizin kalkınması için gençlerimiz bizim en değerli gücümüz. Onlara iş ve aş imkânları yaratmak ve dayanışmanın, gönüllülüğün güzelliklerini anlatmak adına hayata geçirdiğimiz bu girişimin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

***

Çeşitli kuruluşlar da bu projeye başvuruyor. İşkur da yönlendirme yapacak.

İnsan Kaynakları Derneği paydaş olarak çalışacak.

ESO Başkanı Kesikbaş, başvuru noktasına iş başvurusunda bulunanların Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bin kuruluşa başvurmuş gibi olacaklarını çünkü başvurunun sistemden görüleceğini söyledi.

Şu anda bile başvuru noktasına 15-20 firmanın kendi başvuru formlarını bıraktığını vurguladı.