Eskişehir sanayisinde son zamanlarda gerçekten çok başarılı çalışmalar yapılıyor.

Organize sanayi Bölgesi’nde bulunan işletmeler hem ülke hem de kent ekonomisine önemli katkılar sunarken, ihracatta da önemli mesafeler kat ediliyor.

Sanayideki gelişmenin yanı sıra gerek Sanayi Odası, gerekse Organize sanayi Bölgesi eğitim konusunda da başarılı işlere imza atıyorlar.

Sanayi Odası’nın ESO Akademisi, Organize sanayi Bölgesi’nin Meslek Lisesi bu konuda en başarılı örnekler.

Bu kurumlarda Eskişehir sanayisinin ara eleman ihtiyacı karşılanacak ve büyük ilerleme kaydedilecek.

***

Sanayide kısaca Ar-Ge olarak adlandırılan araştırma ve geliştirme çalışmalarının önemini bilmeyen yoktur.

Yurt içi ve yurt dışında büyük firmalar bu iş için yüzlerce, binlerce eleman çalıştırmakta ve büyük yatırımlar yapmaktadırlar.

Eskişehir’de de bu işler için kurulmuş Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ETGB) mevcuttur.

Geçtiğimiz günlerde bu bölgenin yönetici şirketi olan ATAP A.Ş. tarafından düzenlenen “Strateji Çalışması ve Arama Toplantısı”nda önemli konular ele alındı.

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, ETGB’de Ar-Ge yapan firma sayısının ilk etapta 200’e, Ar-Ge personeli sayısını da en az 1000-1250 kişiye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Daha önemlisi ETGB’yi ülkenin Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içinde birinci sıraya taşımayı esas hedef olarak belirlediklerini ifade etti.

Yani hedef büyük.

Bunda da başarılı olacaklarına hiç kuşku yok.

***

Bunu şu verilerden anlıyoruz.

Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulduğu günden bu yana ciddi bir gelişme gösterdi.

18 yıllık bir geçmişe sahip olan ETGB, bu süre zarfında 2 şehir 4 üniversite ve 1 organize sanayi bölgesi ile tek bir ekosistem ortaya çıkarma başarısını gösterdi. ETGB halen 4 yerleşke ve 9 binada yüzde 99 doluluk oranıyla hizmet veriyor.

Bölgede halen 129 Ar-Ge firması faaliyet sürdürüyor ve bunun 200’e çıkması hedefleniyor.

***

Başlıkta da belirttiğim gibi hedef büyük.

Türkiye birinciliği.

Yapılan son toplantıda da, dünyadaki yeni gelişmeler ve trendlerin etkisiyle birlikte, sanayicinin görüş ve düşünceleri bir potada harmanlanarak, yeni çalışma dönemi için yeni bir yol haritası ve yeni rotalar belirlendi.

Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi önümüzdeki dönemde, çok daha iyi noktalara el birliği içinde taşınacak. Bu kapsamda teknoloji geliştirme bölgeleri performans sıralamasında ilk hedef olarak, bölgeyi de en etkili ilk 10 bölgeden biri haline getirip, ardından ilk 5 içinde, en sonunda esas hedef olan birinci sıraya ulaşmak.