Haber Sen Genel Mali Sekteri Sabri Gündüz PTT’de keyfi uygulamaların arttığını ileri sürerek yaşanan sürgünlere tepki gösterdi. Türkiye’nin çeşitli illerinde eylemler gerçekleştiren Haber Sen üyeleri bu kez de Eskişehir’de PTT Merkez Şubesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Grup adına basın açıklamasını Haber Sen Genel Mali Sekteri Sabri Gündüz yaptı. PTT’de her geçen gün keyfi uygulamalar arttığını savunan Gündüz, Artan bu keyfi uygulamalara sendikalarının karşı durduğunu dile getirdi.
PTT’de hiç kimsenin mutlu olmadığına vurgu yapan Gündüz, “7201 sayılı Tebligat Yasasının gereklerini yerine getirmeyerek suç işleyen kurumun hukuksuzluğuna hayır dediği için, 2018'den bugüne kadar kuruma personel alımının yapılmamasının doğru olmadığını söyledikleri için, 2014'ten beri görevde yükselme sınavı açmayıp kendi yandaşlarını yükseltip görev vermelerine itiraz ettikleri için, Kurumda parçalı personel yapısı, performansa dayalı, esnek çalışma, angarya, sayı dayatmasına karşı çıktıkları için, Liyakatsiz iş bilmez kadroların idarelere atanmasına dur dediği için, Usulsüzlük, yolsuzluk ve bilinmeyen zararlara karşı emekçilerin sesini çıkarttığı için arkadaşlarımız sürgün ediliyor” şeklinde konuştu.


‘KANUN ÇİĞNENİYOR’
PTT yönetiminin yetkilerini kötüye kullandığını iddia eden Gündüz, 4688 sayılı Kanun’un 18. Maddesini bilerek ve istenerek çiğnendiğini ileri sürdü.
Bu zamana kadar yapılan sürgünleri sıralayan Gündüz, “Sendikal faaliyet yürüten önceki dönem Genel Başkanımız ve aynı zamanda Mersin İl Temsilciliği Yapan Musa Özdemir’i Kayseri’ye, Merkez Denetleme Kurulu Üyemiz Seyran Şık Karabulut’u Iğdır’a, Diyarbakır Şube Yönetiminden Cengiz Oluç ve Batman İl Temsilcimiz Yakup Fırat’ı Kozluk ilçesine, İstanbul Şube Denetleme Kurulu Üyemiz Mesut Düzova’yı Şanlıurfa’ya, İstanbul’da işyeri temsilcimiz Fatih Karagöl’ü Hakkari Çukurca’ya, Ankara da İşyeri temsilcimiz Baki Çınar’ı Gaziantep’e, Erzincan İl Temsilcimiz Erdal Taner’i İliç ilçesine, Yalova işyeri temsilcimiz Ercan Kurt’u mahkeme açıp kazanmamıza rağmen Çiftlikköy ilçesine yasaya açıkça aykırı olmasına rağmen iş yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve örgütlenme alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışıyorlar” dedi. Yaşanan süreçteki işlemlerin hukuka aykırı olduğuna dikkat çeken Gündüz, “Anayasaya, ulusal ve uluslararası yasalara aykırı olduğu gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununa aykırılık taşımaktadır. Bizler tüm bu baskılar karşısında mücadeleden geri durmadık, bundan sonra da geri durmayacağız” sözlerini kaydetti.

Maltepe Üniversitesi Araştırma ve Öğretim Görevlisi alıyor Maltepe Üniversitesi Araştırma ve Öğretim Görevlisi alıyor

Ufuk Azbay