Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME),Servis Araçları İşletmecileri Odası, Minibüsçüler Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası ile ESTRAM’ın zam talebi ile toplandı. Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıdan zam kararı çıktı.

Servis ücretleri, minibüs ve dolmuş ücretlerinin artışının yanı sıra tramvay ve otobüslerde kullanılan eskart ve aktarmalar konusunda da zam yapıldı.

ESTRAM’ın zam talebinde 20 Mart 2022 tarihinde yürürlüğe giren şehir içi ulaşım sistemi ücret tarifeleri sonrası elektrik giderlerin yılsonuna kadar %268 oranında artacağı,işletim giderlerindeki artışlar, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamlar, 2022 yılında Ocak ve Temmuz ayında asgari ücrete gelen zamlar sonrası Toplu İş Sözleşmesinin de etkisi nedeniyle personel maliyeti artışlara dikkat çekildi. Gerekçede ayrıca döviz kurlarındaki yükselmenin yedek parçaya yansıması gibi birçok nedenle toplu taşıma hizmeti maliyetlerin beklenmeyen oranda yükseldiği ifade edildi.

ESTRAM’ın talebinde, “Döviz kurlarındaki yükselmeler ve ekonomik koşullardaki değişkenliğin olumsuz etkileriyle artan maliyetler, toplu taşıma hizmetinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasında gelir-gider dengesini bozmuştur. Söz konusu artışlar değerlendirildiğinde; toplu taşıma sisteminde belediye otobüsleri ve tramvaylarda kullanılan bilet tarifesinde artış yapılması zorunlu olmuştur” denildi.

Buna göre ESTRAM tam eskart 6 liradan 7,5 liraya indirimli eskart 3,50 liradan 4 liraya, aktarma ise 70 kuruştan 80 kuruşa çıkarıldı. İlçeler ve kırsal mahallelere yapılan otobüs seferlerinde de 2,3 ve 4 kat tarifesi uygulanması kararlaştırıldı.

UKOME toplantısında okul servis ücretlerine yüzde 20 zam yapılırken, minibüslerde ise yüzde 25 artışla 6 TL olan tam ücret 7,5 TL’ye, öğrenci ücreti ise 4,5 liradan 5 TL’ye yükseltildi. Dolmuş ücretleri ise yüzde 25 artışla 6 TL’den 7,50 TL’ye çıkarıldı.

Kararlar oy çokluğu ile kabul edildi. Yeni zamlı tarifeler 12 Eylül tarihinden itibaren geçerli olacak.

Editör: Milli İrade