Geçtiğimiz hafta Eskişehir gündemini oluşturan konulardan biri de gece toplu ulaşım saatlerinin uzatılmasına karşı AK Parti MKYK Üyesi Ali Demirel’in attığı twitti.

Ne demişti Demirel; “Bu yapılan gençlerimizi gece hayatına teşvik etmektir. Ailelerin emaneti gençlerin hayatını karartacak belki birçok genci içki, uyuşturucu ve fuhuşa itecek bu karardan dönülmelidir. Sorumlu bir vatandaş ve bir baba olarak bu konuya sessiz kalmak mümkün değil”

Ali Demirel önce bu paylaşımın içindeki içki, uyuşturucu ve fuhuş kelimelerini sildi daha sonra da tümünü kaldırdı.

***

Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce’nin seçim vaatleri arasında bulunan toplu ulaşımın gece sefer saatlerinin uzatılması genelde olumlu karşılandı.

Bunu Ünlüce’den gençler seçim öncesi özellikle istemişti.

Başkan da gençlerin bu isteğini yerine getirdi.

Peki bu sadece gençlerin isteği miydi?

Değil elbet, çok sayıda insan gece o saatlerde öyle ya da böyle evlerine ya taksiyle, ya da yürüyerek gitmek zorunda kalıyordu.

Taksi ücretlerinin ne kadar yüksek olduğunu düşündüğümüzde de tek çare tramvay değil tabanvay oluyordu.

Bu karar binlerce insanı da memnun etti.

***

Ali Demirel’in paylaşımı siyasiler tarafından da tepkiyle karşılandı.

CHP İl Başkanı Talat Yalaz “Geceleri de ulaşım imkanı sağlanmasının gece hayatına ve fuhuşa teşvik olarak algılandığı bir zihniyetle karşı karşıyayız. Gençlerin geleceklerine umutla bakmalarını engelleyenler; gençlerin talepleri doğrultusunda yapılan bu hizmeti de onlara çok görüyorlar. Belediyeyi kazansalardı daha neler yaparlardı? Düşününüz ! Halkın 31 Martta verdiği mesajı anlamayanlar ilk genel seçimlerde sandığın dibini boylayacaklardır” demişti.

***

Birkaç hatta başlatılan bu uygulamanın Emek ve 71 Evler mahallelerini de kapsamasını isteyenler çoğunlukta.

Gece geç saatte Otogar ve gara gitmek isteyenler yeni uygulamanın büyük kolaylık olduğunu ve kendilerini masraftan kurtardığını da söylüyorlar.

Gençlere bir müjde de Gençlik Bayramı’nda geldi.

Ünlüce’nin bir vaadi daha gerçekleşti.

Öğrencilere Abonman Kart uygulaması başladı. Böylece gençler toplu ulaşımda önemli bir yükten de kurtulmuş olacaklar.

***

Her iki uygulama AK Parti milletvekili Nebi Hatipoğlu’ndan da teşekkür aldı.

Hatipoğlu sosyal medyada yaptığı paylaşımla “Eskişehir'de büyük eksiklikler olan ve yerel seçim kampanyamızda yüksek sesle dile getirdiğimiz iki vaad; gece 24.00'dan sonra toplu taşıma (Baykuş Seferleri) ve öğrencilerimiz için ulaşımda abonman kart uygulaması hayata geçirildi. Öncelikle Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ni kutluyorum. Kentimiz için önemli 2 eksik giderilmiş oldu” dedi.

Hatta Hatipoğlu 250 TL’yi az buldu kentin öğrencilere çok şey borçlu olduğunu belirterek rakamın bir kez daha gözden geçirilmesini istedi.

Ali Demiril de geri adım attığıyla kaldı.