Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Gaye Usluer, partisinin Merkez Yönetim Toplantısı’na ara vererek, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Yeni yıl zamlarını eleştiren Usluer, “Yeni yılın ilk müjdesi zam sağanağı oldu. Elektrikten, doğalgaza, akaryakıttan, ulaşıma, otoyollardan, harçlara kadar fahiş zamlar yapıldı. 48 yıllık Boğaziçi Köprüsü’ne geliş/gidiş ücretli yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanı’nın “Lan nasıl”, “Harika” sözleri 2021 yılının son gününe damgasını vurdu. Hazineyi boşalttılar. Hazineyi boşaltanlar, hazinenin kayıp rezervlerinin hesabını veremeyenler, elleri vatandaşın cebinde yeni kaynak yaratmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Asgari ücrete verilen zammın katlamalı olarak geri alındığını ifade eden Usluer, “TÜİK bugün yıllık enflasyon rakamlarını açıklayacak. Buna göre milyonlarca ücretlinin, memurun maaşları ve emekli aylıkları belirlenecek. İşçi ücretleri yüzde 30.4, TÜFE yüzde 72.6, gıda enflasyonu yüzde 90.4 arttı. İşin özü enflasyon yurttaşları ezdi” dedi. TÜİK ve Merkez Bankası’nın en güvenilmez iki kurum olduğunu savunan Usluer, “Bakın az önce açıklanan ENAG “Enflasyon Araştırma Grubu” verilerine göre, enflasyon aralık ayında yüzde 19,35 2021 yılında ise yüzde 82,81 olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu, aralık ayı enflasyonunu yüzde 13,58 olarak açıklarken, yıllık enflasyon yüzde 36,08 olarak açıklandı. En güvenilmez iki kurum; Merkez Bankası ve TÜİK. Bugün yaşadığımız kaosun ana sorumlusu bu iki kurum. Bu kurumlar bağımsız olmadan düzelemeyiz” diye konuştu.

Usluer, “Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğiz diyor. Kardeşim sen senden önce G-20’de olan ülkemizi 20’den aşağı düşürmedin mi? Önce bunun hesabını ver” diyerek tepki gösterdi.