Tuncay-Çakıroğlu-(pazarcı)

Mevsimin pazarda fiyatları çok etkilediğini aktaran Pazar Esnafı Tuncay Çakıroğlu, kendisinin sebze sattığını hava sıcaklığının sebze fiyatlarını çok fazla etkilediğini kaydetti. Çakıroğlu, “Bu yıl biber yazın da kışında fiyatı çok yüksek oldu. Bizim işimiz iklime bağlı sebze bollaşınca fiyatı düşer. Havalar soğuk olunca sebze azalır fiyatı da yükselir. Bu yıl yazda kış da fiyatlar yüksek oldu. Maliyetler çok olduğu için etikete yansıyor. Havalar yumuşak olduğunda da fiyatlara çok yansımadı. Mazotun gübrenin fiyatı çok arttı bu yıl, üreticinin maliyeti artınca pazarda fiyatları çok yükseltti. Domatesin kilogramı şu anda 25 lira havalar çok soğuk gitseydi 50 lira oldu. Salatalığın kilogramı 30 lira, havalar soğuk gitseydi 60 lira olurdu. Bundan sonra 3-5 liralara sebze olmaz. Kışın vatandaşın gideri çok daha fazla oluyor o yüzden bizim kışın satışlarımız da düşüyor” dedi. 

Haydar-Çakır

‘TEMEL İHTİYAÇ ALMALIYIZ’

Türkiye’deki tüm ürün ve hizmetlerin pahalı olduğunu dile getiren Haydar Çakır, “Pazar fiyatlar yüksek. Sadece pazarda değil her yerde fiyatlar çok yüksek. Markete göre Pazar daha ucuz olduğu için pazarı tercih ediyoruz. Pazardan alacaklarımızı kısıtlamıyoruz almamız gereken sebze meyveyi alıyoruz. Çünkü temel ihtiyaç almamız gerekiyor. Mevsimi itibarıyla kışlık meyve ve sebzeleri çok daha fazla tercih ediyoruz” diye konuştu. 

Cafer-Taşdelen

‘PAZAR MARKETTEN UYGUN’

Fiyatların genel olarak yüksekliğinden şikâyet eden Cafer Taşdelen, “Fiyatlar yüksek. Fiyatlar aldı başını gitti. Pırasaya 45 lira verdim. Emekli maaşı ile geçinmeye çalışıyoruz. Alımımız çok düştü. Markete göre pazarda fiyatlar daha uygun. Pazar daha uygun olduğun pazardan alışveriş yapmayı tercih ediyoruz. Almadan da olmuyor ihtiyacımız olduğu için lazım alıyoruz” ifadelerini kullandı.  (Ufuk Azbay)