Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’in Eskişehir için Türkiye’nin 20 yıl önünde derdi.

Bir Cumhuriyet kenti olan Eskişehir son yıllarda her kesimden övgüler almaya devam ediyor.

Sosyal hayat olsun, kültür-sanat olsun, yaşanılabilirlik olsun bu konularda hep ön sıralarda olmaktan Eskişehirliler olarak gurur duyuyoruz.

Her zaman söylerim, mesleki açıdan düzenlenen toplantılar için başka illere gittiğimizde Eskişehir’den nasıl övgüyle söz edildiğini şahit olduk, oluyoruz.

Bu da bizleri mutlu ediyor tabi.


***


Geçtiğimiz günlerde Odunpazarı Kent Konseyi tarafından düzenlenen “Kentlere Dokunan Kadınlar” söyleşisi nedeniyle Eskişehir’e gelen kadın belediye başkanları ve CHP Adana milletvekilinden de aynı övgüleri duyduk.

Bulut, CHP’de Kent Konseyleri Masasının kurulmasında büyük payı olan bir milletvekili.

Kent Konseyleri Masasının kurulma aşamasında bizim Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru’nun da payı olduğunu söylemek gerekir.

Bulut da bu konuyu şöyle anlatıyor.

“Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru’nun CHP Kent Konseyi Masasının kurulmasında büyük katkıları oldu. Kumru’ya teşekkür etti. Türkiye’de demokrasi kanalları tıkandı. Özellikle partili cumhurbaşkanlığı sistemi ile her şey tekleşti. Yüzde 51 ile demokrasi ya da çoğunluğun elde edilemediğine dikkat çekti. Bugün tıkanan demokrasiye kent konseyleri bir kapı açabilir diye CHP Kent Konseyleri Masasını kurduk. Kent konseyleri sadece kentin yaşanabilir hale gelmesine, kentlilik bilincinin oluşturulması ya da kentin rantını kente vermeyle müteşekkir değil; demokrasiyi güçlendirmek için kurulan bir yapı. Eskişehir’de bunun en güzel örneğini görüyoruz.”


***


Ve şöyle deva ediyor.

“İnsan, Eskişehir’i anlata anlata bitiremez. Kent Konseyinin yaptığı çalışmalar şehre, belediye başkanlarının yaptığı çalışmalar da Türkiye’ye yansıyor. Sanki belediyeler bir sanat yeri. Belediyeler, içeri girdiğinizde sanki müze. Belediyeler kendi mekanlarını öyle bir hale getirmiş ki, içeri girdiğinizde şehrin nasıl bir yer olduğunu görebiliyorsunuz. İşte bu vizyon meselesi. Biz, Eskişehir’de bu yaşananları Türkiye’ye yansıtmanın derdindeyiz.”

Bulut, Eskişehir’in vizyonunu böyle anlatıyor.

Ve altını çizdiği konu önemli.

Eskişehir’de yaşananları Türkiye’ye yansıtmanın derdindeyiz.

Eskişehir’de yaşananların Türkiye’ye yansıması halinde bir çok sorunun çözüldüğü de görülecektir.