Eskişehir geçtiğimiz gün Odunpazarı Kent Konseyi’nin bir organizasyonuna gelen önemli konukları ağırladı.

CHP’nin önemli isimlerinden Ali Mahir Baraşış, Engin Özkoç ve aynı zamanda meslektaşımız Tuncay Özkan, hem düzenlenen söyleşiye katılmak hem de imza günü için Eskişehirlilerle bir araya geldi.

Çeşitli ziyaretlerde de bulunan CHP’liler Eskişehir ile ilgili görüşlerini de dile getirdiler.

CHP Mersin milletvekili Ali Mahir Başarır, “Türkiye’ye örnek belediyecilik anlayışı ile Eskişehir’e hizmet eden ve sadece Eskişehir’in değil Türkiye’nin de gurur duyduğu Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile bir arada olmaktan mutluluk duyduk. Hocam bizler için çok kıymetli. Mersin’de yerel seçim döneminde bir şey söyledim. Bize ‘ne yapacaksınız?’ diyorlardı. Ben de dedim ki; ‘Bize Türkiye’ye verin Eskişehir gibi yapalım.’ O nedenle Hocamızın öncülüğünde Eskişehir ülkemize örnektir” dedi.

***

Bu sözler boşuna söylenmiş sözler değildir.

Eskişehir’in çok eski yıllarda eksikleri de vardı elbet ama, bir cumhuriyet kenti olarak, eğitim düzeyiyle, sosyal hayatıyla, duruşuyla örnek bir şehirdi.

Yıllar önce 9. Cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel, Eskişehir ile ilgili görüşlerini açıklarken Türkiye’nin 20 yıl öncesinde bir kent diye söz ederdi.

Türkiye’nin Eskişehir gibi olması.

Biz Eskişehirliler için gurur verici bir durum.

***

Eskişehir dışına çeşitli görevler ile ilgili olsun, toplantılar ile ilgili olsun gidip-geliyoruz.

Oralarda duyduğumuz sözler gerçekten de bizleri gururlandırıyor.

Belediye yöneticilerinin değeri dışarıda çok daha iyi biliniyor.

Başkan Büyükerşen, “Biz Büyükşehirler içinde en küçük bütçeye sahibiz. Her şeyi kendimiz yapıyoruz. Kısıtlı bütçeye rağmen her işimizi kendin pişir kendin ye yöntemi ile gerçekleştiriyoruz. Hani bir söz vardır, ‘kötü komşu insanı ev sahibi yapar’ diye. Kötü yönetimler de belediyeleri atölyeler, üretim üniteleri yapmaya mecbur bıraktı. İş makinalarımızın, araçların, tramvayların tamiri, mobilyalar, demir malzemeler, borular, altyapı, fidanlar, çiçeklerin yetiştirilmesi  gibi her şeyi kendimiz yaparız. Bu güzel sözleriniz doğrudur. Biz böyle başardık” diyor.

MENEMEN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir şey demeye veya yapmaya görsün, hemen gündem oluyor onun yaptığı AKP’liler tarafından izleniyor.

Manda yoğurtlu tavsiyesi günlerce konuşulmuş herkes birbirine manda yoğurdu göndermeye başlamıştı.

Manda yoğurdunun en ünlü yer Eskişehir’in İnönü ilçesidir, nitekim Cumhurbaşkanına yoğurt da buradan gider.

Şimdi de menemen gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı öğrenci evinde menemen yedikten sonra partililer menemenli paylaşımlar yaptılar.

AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan da geri kalmadı. Sahur vaktinde öğrencilerin konuğu oldu. Sahur menüsünü kendisi hazırlayan Çalışkan öğrencilere menemen ikram etti. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda çalışkan “Menemende iddialıyımdır” dedi.