Havaların ısınmaya başlamasıyla pazarda hareketliğinin artığını söyleyen Emre Terzioğlu, geçmiş yıllardaki satışların da olmadığını belirtti. Terzioğlu, “Çalışma saatlerimiz uzadı. Yaz meyvelerini bekliyoruz. Havaların ısınmasıyla pazarda hareketlilik başladı. Yazın pazarlar her zaman daha iyi olur. Geçmiş yıllardaki satışlarımız yok gün günü aratıyor. Mazotun litresi 45 liraya dayandı. Biz portakalı mandalinayı aynı kar marjı ile satıyoruz. Durum bu şekilde giderse mesleği bırakanlar olur. Hiç abartmıyorum.  Akşam saat 7.30’da buyursun geldin biz daha boş kasalarımızı arabaya yüklemeye başladığımızda ezilmiş deforme olmuş meyveleri topluyorlar. Bu meyve sebzeleri toplayanların sayısı arttı. Bu meyve sebzeleri toplayan sadece mülteciler değil Türk vatandaşları çok fazla. Geçmişe göre sayı çok daha fazla arttı. Ben insanların 5-6 kilogram portakal aldığı günleri de hatırlıyorum. Pahalıymış demediği günleri de hatırlıyorum. Şimdi vatandaş fiyatlar çok yüksek diye tepki veriyor” şeklinde konuştu.

‘FİYATLAR 2-3 KAT ARTTI’

Fiyatlar yükseldiği için satışlarının düştüğünü belirten esnaflardan Şahin Aşkın, “Mazot yükseldi, maliyetler arttı. Fiyatlar 2-3 kat arttı. Fiyatları vatandaş yüksek buluyor, satamıyoruz. Örneğin 10 kasa marul satarken şimdi 2 kasa satıyorum” dedi.

‘TANE TANE ALIYORLAR’

Sebze fiyatlarının düşmesi için hava sıcaklıklarının artması gerektiğini söyleyen pazar esnafı Tuncay Çakıroğlu, “Kış mevsiminde sebze fiyatları çok yüksek oluyor. Fiyatlar da yüksek olduğu için satışlar yarı yarıya düşüyor. Yazın sebze fiyatları düştüğü zaman hareketlilik olur, satışlar artar. Yazın 1 ton mal satarken kışın 4-5 kasa satıyoruz. Fiyatlar pahalı olduğu için vatandaş gram gram, tane tane, alıyor. Hatta bir müşteri iki kabak bir tane patlıcan aldı” sözlerini kaydetti.

‘BİN LİRAYA ARABAYI DOLDURAMAM’

Son dönemde alım gücünün çok düştüğünü kaydeden vatandaş Hikmet Şimşek, “Fiyatlar çok pahalı. Fiyatlar çok pahalı olunca da alım gücümüz düştü. Son dönemde fiyatlar çok değişti. Geçmiş yıllara göre fiyatlarda çok fark var. Pazar arabasını şimdi bin liraya dolduramam” diye konuştu.

‘GEÇMİŞE GÖRE PAHALI’

Alım gücünde çok bir değişim olmadığını aktaran vatandaş İsmail Kayalıoğlu, “Ben meyve sebze almakta zorlanmıyorum. Ama yaz meyve sebzeleri çok pahalı. Tabii ben kış sebzesini kışın yaz sebzesini yazın alırım. Kışın yaz sebze meyvesi almam. Kışın ıspanak, pırasa, almayı tercih ediyorum. Onların da fiyatları geçmişe göre pahalı” ifadelerini kullandı. Öte yandan pazar esnafı akşam pazar dağılırken ezilmiş, deforme olmuş meyve ve sebzeyi toplamaya gelen vatandaşın geçmiş yıllara göre arttığını söyledi.