GERÇEKÇİ OLMAK LAZIM

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehirspor ile yaptığı açıklamalarda “Eskişehirspor’un, Bölgesel Amatör Lig’de oynayan bir takım olduğunu bilerek hareket edeceğiz. Sanki Süper Lig’de iddialı bir takımmış gibi hareket ediyoruz. Gerçekçi olup, bakış açımızı değiştireceğiz. Eskişehirspor’un kaç lira borcu olduğunu kulüp başkanı dahil hiç kimse bilmiyor. Bilinmeyen bir ortamın doğmasının sebebi de kötü yönetim. Yıllardır kötü yönetilmiş. Kötü yönetildiği için de borç her yıl katlana katlana büyümüş ve ödenemez noktaya gelmiş. 

ESKİŞEHİRSPORLULUKTAN ÇIKMIŞ

Eskişehirspor’un tarihi var’, ‘marka değeri var’, ‘Eskişehirspor kapanmasın’ diye bizi neredeyse linç ettiler.  Şimdi ‘üç belediye kurtarın’ diyorlar. Biz elimizi taşın altına koyduk. Zaten koyuyorduk ama bize hiçbir Eskişehirspor yöneticisi teşekkür etmiyordu, ‘Allah razı olsun’ demiyordu. Niye? Çünkü şimdiye kadar Eskişehirspor değil AKP spordu. AKP’de il yöneticisi, ilçe yöneticisi, belediye meclis üyesi, belediye başkan adayı, milletvekili adayıydı… Bizim yaptığımız yardımlar hiç dikkate alınmadı ve söylenmedi. Sanki Yılmaz Hoca, Eskişehirspor’un düşmanıymış gibi sunulmaya çalışıldı.

YÖNETİM KAYNAK YARATACAK

Pazar günü Ulaş Entok başkanlığında bir liste seçime katılacak. Başka bir adayın çıkmaması lazım. Şuanda konuşanlar bile Eskişehirspor’un bu hale gelmesine sebep olanlardır. Sanki çok başarılıymış gibi sunulmaya çalışılıyor. Değiliz. Borcumuz geçen seneye göre 100 milyon lira artmış. Takım hala amatör kümede. Dolayısıyla hiç kimse çıkıp kahramanmış gibi  ‘Ben Eskişehirsporluyum, bu işi asarız, keseriz’ dememeli. Biz belediyeler olarak yapabildiğimiz ölçüde katkı sunarız. Gerisini bizden kimse beklemesin. Seçilecek yönetim kendisi kaynak yaratacak. Biz destek olacağız.

KİMİ İSTERSE ALIR

Ulaş bey ile ‘yönetime Ali’yi alacaksın, Veli’yi alacaksın’ diye bir pazarlığımız da görüşmemiz de olmadı. Biz iyi niyetliyiz. Bu arkadaş da (Ulaş Entok), Cumhuriyet Halk Partili ya da Adalet Kalkınma Partili değil. Mevcut yönetimin de içinde olduğu için, onların da itiraz etmeyeceğini düşünerek önerdik. Mevcut yönetim de ‘hayır bu kötüdür’ diyemedi. Ulaş bey ile zaman zaman konuşuyorum. ‘Özgürce, sana her aşamada lazım olacak insanları da değerlendirerek bir yönetim yap ve bu yönetimle gitsin’ dedik.

GÜVEN KALMAMIŞ

Yapmış olduğumuz geniş katılımlı toplantılarda üç, dört tane ilke kararı aldık. Bunlardan birincisi takım bir üst lige çıkacak. İkincisi ‘yerli ve milli’ dediğimiz, Eskişehirlileri öne çıkaracak bir yatırım. Üçüncüsü şirketleşme. Dördüncüsü ise yavaş yavaş borçların tasfiyesidir. Hemen tasfiye mümkün değil. Bize ‘400 milyon lira’ diyordular, şimdi ‘450 milyon lira’ diyorlar. Başka bir arkadaşımız ‘600 milyon lirayı bulur’ dedi. Yine bir başka arkadaşımız ‘700 milyondan aşağı olmaz’ dedi. Uyuyan borçlar varmış…700 ila 800 milyon lira arasındaki bir borcu amatör takımın ödeme şansı yok. Böyle bir takıma büyük işadamlarından para istemekte mümkün değil.  Çünkü güvensiz bir ortam oluşmuş. İnsanlar, Eskişehirspor’a ve yöneticilerine güvenmiyor.  O nedenle de yardım etmiyor. Güvenilir bir ortam yaratıp, piyasaya çıkacaklar. İnşallah becereceğiz” dedi.