Dünkü yazımızda Eskişehir Valiliğinin okul çevrelerinde öğrencilerin güvenliği açısından aldığı önlemleri belirten yazımızda dilendirilen çocuklar konusuna da değineceğimi ifade etmiştim.

Eskişehir Valiliği bu konuda da bir genelge yayınlamıştı.

Çocukların sokakta çalıştırılması, dilendirilmesi ve dış çevrenin olumsuzluklarına maruz bırakılması; dilenerek duygu istismarı yapılmasını önlemek amacıyla denetimler yapılıyor.

***

Bu denetimlerde; Sokakta çalıştırılan veya dilendirilen 12 çocuk tespit edilerek ve denetim yapan ekiplerce İl Çocuk Kabul Merkezine teslim edildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün uzman meslek memurları ve pedagoglarca; bu çocukların ailelerine, hane ziyareti gerçekleştirilerek kendilerine ve ailelerine uygun sosyal ve ekonomik destekleme modellerinden yararlandırılmaları için inceleme çalışması başlatıldı.

Çocukların tamamı, sağlık kuruluşlarımızda, genel sağlık taramasından geçirilerek eksik aşıları tamamlatıldı.

3 çocuğun ihtiyaç duyduğu ikinci basamak muayene ve tedavileri ilimizde bulunan kamu hastanelerinde gerçekleştirildi.

Çocukların 10’u zorunlu eğitim çağında olup eğitim-öğretime devam etmeleri için gerekli tedbirler alındı.

Bu çocuklar gerekli tespitler yapıldıktan sonra ailelerine teslim edilmiş olup

ebeveynlerine yazılı ihtarda bulunularak çocukların tekrar dilendirilmesi ya da sokakta çalıştırılması halinde yasal işlem yapılacağı tebliğ edildi.

***

Ayrıca, bu denetimler kapsamında; dilencilik yapan 6 şahıs tespit edilerek bu kişilere idari para cezası uygulanırken, dilendirildikten elde edilen gelirin mülkiyeti kamuya geçti.

Yani paralara el konularak kamuya gelir kaydedildi.

Bu kapsamda yapılan önemli bir çalışma daha var oda şu.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzman meslek memurlarınca tespit edilen 5 kişiye hane ziyareti gerçekleştirilerek ailelerin ekonomik ve sosyal durumunun tespiti için çalışma başlatılıp, farklı ilde ikameti olan 1 kişiye ilişkin bilgiler, gereği yapılmak üzere, ilgili valiliğe yazılı olarak bildiriliyor.

***

Genelgede şu görüşlere de yer veriliyor.

Çocuklarımızın sokakta çalıştırılarak ya da dilencilikte kullanılarak istismar edilmelerinin önüne geçmek, duygu istismarı yoluyla dilencilik yapılarak toplumsal yardımlaşma duygusunun suistimal edilmesini önlemek amacıyla yürüttüğümüz bu mücadeleye, vatandaşlarımızın sunacağı destek büyük önem taşımaktadır. Dilencilik yapıldığını, çocukların sokakta çalıştırıldığını ya da dilendirildiğini görenlerin 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak bilgi

vermeleri halinde ilgili birimlerimizce derhal harekete geçilecektir. Bu konuda duyarlılık gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.

***

İşte konunun en önemli yanlarından biri de bu.

Çocuk olsun, yetişkin olsun dilenen insanlara hayrımız olsun diye para veriyoruz.

Aslında verilmemesi lazım.

Bizler verdikçe onların sayıları daha da artıyor.