(Onur Şentürk) Genelge kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda 2023 yılı Kasım Aralık, 2024 yılı Ocak, Şubat ve Mart ayları içinde 126 yetişkin dilenci tespit edildi. Tespit edilen dilencilerden 81’i sağlık kuruluşlarında genel sağlık taramasından geçirildi. 76’sının ekonomik ve sosyal durum tespiti yapılırken, dilencilerin üzerinde ele geçirilen 25 bin 745 TL kamuya aktarıldı.

11 ÇOCUK İÇİN TEDBİR KARARI

Aynı dönemde yapılan çalışmalarda sokakta çalıştırılan veya dilendirilen 118 çocuk tespit edildi. ‘Çocuk Koruma Kanunu’ çerçevesinde 11 çocuk hakkında koruyucu ve destekleyici tedbir kararı alındı. 102 çocuk sağlık taramasından geçirildi ve eksik aşıları tamamlandı. 101 çocuk için eğitim tedbir kararı alınırken, 117 çocuğun ailesine yazılı ihtarda bulunuldu, 4 çocuğun ailesine 8 bin 208 TL idari para cezası kesildi. Çocuklar için Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından açılan 3 toplumsal destek programına 38 çocuk katılım sağladı.

Dilencilere Mehmet Kerenciler

‘YÜZDE 85-90’LIK BİR AZALMA OLDU’

Öte yandan kentin işlek caddelerinde işletmeleri olan esnaflar da dilencilik yapanların sayısında gözle görülür şekilde bir düşüş yaşandığını belirtti. Dilenciler nedeniyle önceden çok sıkıntı yaşadıklarını belirten esnaf Mehmet Kerenciler, ‘‘Biz bu konudan çok mustariptik. Valiliğimize ve Ticaret Odamıza bildirmiştik. Şu an bitti diyeceğimiz kadar var. Eskiye nazaran yüzde 85-90 azalma var. Sadece 3-5 tane dilenci var. Onlar da yıllardır sokakları geziyorlar. Dışarıdan gelen dilenciler insanları çok sıkıyorlardı. Son 5-6 aydır onları göremiyoruz. Çok büyük bir sıkıntı vardı. Çok güzel önlem alındı. Hem esnaf için hem vatandaş için çok sıkıntılıydı durum. Şu anda çözüldü. Bu önlemlerin artarak devam etmesini istiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Dilencilere Hüsnü Ünalan

‘GÖZLE GÖRÜLÜR DÜŞÜŞ VAR’

Bir diğer esnaf Hüsnü Ünalan da, ‘‘Gözle görülür bir azalma var. Küçük çocukları çok dilendiriyorlardı. Onlar hemen hemen yok gibi. Bazen akşam 7-8 gibi mesailer bittikten sonra çıkıyorlar ama onlar da çabuk gidiyorlar. Vatandaşı takip edip, taciz ederek para isteyen dilenciler vardı, onlar kalktı gözükmüyor. Valiliğin bu çalışması bize çok büyük destek oldu’’ şeklinde konuştu.