Siyasi partilerde il ve ilçe başkanları önemlidir.

Sorunların tespitinde, çözümünde, halka duyurulmasında ve en önemlisi de seçimlerde bu görevde bulunan insanların katkısı da büyük olur, eğer başarısız olurlarsa partilerine zararları da dokunur.

Bunun en iyi örneklerinden biri geçtiğimiz yerel seçimde CHP ve İYİ Parti’nin il başkanlarıdır.

İstanbul seçiminin kazanılmasında büyük emek ve katkıları olmuştur.

Anadolu’da da bu iş böyledir.

Büyükşehirlerde bilindiği gibi merkez ilçeler var.

Bir de dış ilçeler denilen o ile bağlı ilçeler vardır.

***

Eskişehir Sivrihisar ilçesinin İYİ Partili ilçe başkanı Recep Toptaş, çalışmalarıyla, ilçesinin sorunlarına eğilerek onlara çözüm aramakla dikkat çeken bir ilçe başkanı.

İlçesinde yaptığı incelemelerle sorunları bulup çıkararak, yetkililere sesini duyurmaya çalışıyor.

Recep Toptaş, son olarak da ilçesinin merkezi ve kırsalında uzun süredir devam eden elektrik arızaları ve kesintilerinin vatandaşı canından bezdirdiğini ifade ediyor.

Yetkili kurumlara yaptıkları müracaatların sonuçsuz kalmasının, üretilen bahanelerin de vatandaşlarda hayal kırıklıklarına sebep olduğunu söylüyor.

***

Neymiş bu sıkıntılar vatandaşın ağzından dinleyelim.

Elektrik ve suya ihtiyacının en yüksek seviyede olduğu yaz aylarındaki arızalar ve plansız kesintiler halkı derinden etkiliyor. Bilhassa içme suyu şebekesine yakın ve sulamada kullanılan bölgelerde yapılan kesintiler hayatı olumsuz etkiliyor.

İlçe merkezinde kullanılan içme suyunun bulunduğu bölgede sık yapılan plansız elektrik kesintilerinden dolayı, ESKİ tarafından depolara su basılamadığı için ilçe merkezine ve civar mahallelere su verilemeyince esnaf ve vatandaş büyük sıkıntı yaşıyor.

Yaz bitkileri olarak ekimi yapılan mısır, ayçiçeği, kabak ve şeker pancarı gibi bitkilerde kesintilerden dolayı zamanında sulama yapılamayarak verim kaybına sebep oluyor.

Fide bitkilerinden domates, biber, patlıcan, salatalık, fasulye gibi bitkilerin yaz aylarında her gün sulanması gerekir. Zamanında sulanmayan fideler kurumakta ya da verim kaybı yaşanıyor.

***

Kesintinin neden olduğu sıkıntılara devam edelim.

Süt üreticileri arıza ve kesintiler nedeniyle sütlerini zamanında sağamamakta, sağılanlar da buzdolabı ve soğutucular tam çalışmadığından zarar görmektedir.

Arızalar ve kesintiler nedeniyle televizyon, internet, telefon gibi iletişim araçları kullanılamamakta haberleşme engellenmektedir.

Sık sık yapılan kesintiler nedeniyle evlerde bulunan elektronik eşyalar zarar görmektedir.

Arızaların gece boyu sürmesi nedeniyle kırsal mahallelerde hırsızlık olayları artmaktadır.

Arıza ve kesintilerin uzun sürdüğü günlerde mahallelerde içme suyu sıkıntısı çekilmekte, kırsal mahallelerde hayvanlar susuz kalmaktadır.

 İlçemiz elektriğinden sorumlu Zorlu Enerji A.Ş.’nin üç vardiya olan çalışma saatlerini iki vardiyaya düşürmesi nedeniyle gece 12.00’dan sonra oluşacak arızalara ancak sabah vardiyası geldiğinde müdahale edebilmektedir. Bu durum da özellikle su sıkıntılarının uzun sürmesine neden olmaktadır. Bu nedenle çalışanların sayısı artırılarak eskisi gibi üç vardiyaya dönülmelidir.