Yapılan açıklamada, toplu taşıma ve sağlıklı su temini konusunda hizmetlerin sürdürülebilirliğini sağlamak için fiyat artışına gidildiği belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, toplu taşıma ve sağlıklı su temini konusunda hizmetlerin sürdürülebilirliğini sağlamak için fiyat artışına gidildiği belirtildi.

Muharrem ayının gelişiyle aşurelik malzemelerin satışı önemli ölçüde arttı Muharrem ayının gelişiyle aşurelik malzemelerin satışı önemli ölçüde arttı

2020 yılı Kasım ayında ulaşımda yapılan fiyat artışlarından sonra geçen sürede, özellikle içerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde doğalgaz ve elektriğe olağanüstü zamlar geldiğinin belirtildiği açıklamada, ‘‘Akaryakıt fiyatlarındaki hızlı yükseliş, döviz artışına bağlı ham madde fiyatlarının artması ve artan personel maliyetleri ulaşım hizmetlerinin sürdürülebilirliğini sıkıntıya düşürmektedir. Bunun yanı sıra 2019’un Aralık ayında şebeke suyundaki fiyat artışı sonrası da yukarıda belirttiğimiz tüm artışlara ilave olarak su üretimi ve işletmede kullanılan ham madde (alüminyum sülfat, demir klorür, katyonik polimer, aktif karbon vb.) fiyatları da anormal şekilde artış göstermiştir. Sizleri sağlıklı suyla buluşturabilmek için gerçekleştirdiğimiz çalışmalara ilave olarak kent merkezi ve diğer 12 ilçemizde gerçekleştirdiğimiz kanalizasyon ve yağmur suyu hizmetleri, atık su konusundaki çalışmalarımızın da sürdürülebilirliği düşünüldüğünde bu çalışmalarda da sıkıntılar yaşanmaktadır’’ denildi.

Açıklamanın devamında, ‘‘Tüm artışlar ve oranlar göz önünde bulundurulduğunda ulaşım ve alt yapı hizmetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak adına, geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımızı da zora sokmadan UKOME’de ve ESKİ Genel Kurulu’nda oy birliği ile alınan kararlar ile toplu taşımada ve şebeke suyu tarifelerinde 1 Ocak 2022 itibariyle artışa gidilecektir. 1 Ocak 2022 itibariyle tam kart tarifesinde yüzde 16,6, indirimli kart tarifesinde ise yüzde 11,1’lik bir artış yaşanacak olup Tam Eskart 3 liradan 3 lira 50 kuruşa, İndirimli Eskart ise 1 lira 80 kuruştan 2 liraya yükselecektir. Öğrencilerimizin toplu taşımada sıkıntı yaşamaması adına indirimli karta uygulanan fiyat artışı daha düşük tutulmuştur. Aynı tarih itibariyle şebeke suyuna da yüzde 20 oranında fiyat artışı yapılacak olup 4 lira 72 kuruş olan metreküp fiyatı 5 lira 67 kuruşa çıkacaktır. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da önerisiyle su tasarrufu ve şebeke suyu ile bağ, bahçe, tarla sulanmasının önüne geçebilmek amacıyla kırsal mahallelerde kademeli su tarifesine geçilecektir. Bu kapsamda 20 metreküpe kadar suyu 1 lira 42 kuruşa kullanacak vatandaşlarımız, 20 metreküpten sonra şehir merkezi tarifesinden ücretlendirilecektir” ifadelerine yer verildi.