Vaka sayılarının giderek arttığı bir dönemde İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle kaldırılan ancak Sağlık Bakanlığı kararıyla yeniden uygulamaya koyulan PCR testi zorunluluğu kararına tepkiler de yükselmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde PCR testi zorunluluğun kaldırılması bile bir çok çevreden eleştiri almıştı.

Hemen arkasından uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde yeni tip koronavirüs geçirmemiş kişilerden PCR testi istenmesine devam edileceğinin açıklanması şaşkınlığa yol açtı.

***

Pandeminin başlangıcından bu yana ne diyeceğini merakla beklediğimiz, sürekli haberlerin ve programların konuğu olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan "Bilim Kurulu bu kararın sonucunu nasıl düşünemez aklım almıyor” diyerek tepkisini şöyle verdi.

“Öyle bir yanlış karar alındı ki bunu neticesinde virüs yayılımını bırakın uluslararası yaptırımlarla dahi karşı karşıya kalınabilirdi. Yüksek riskli ülke statüsüne getirilip uçuş yasaklarının gelmesi de an meselesi olurdu. Ancak yapılması gereken bir şey daha var, uçuşta aşısı olmayanlardan PCR testi istiyorsunuz. Ama parası olmayan vatandaşlar uçağa binemiyor. Ankara’dan otobüs, tren ile farklı şehirlere seyahat ediyor. Bu yolculuklarda PCR testi istenmemesi son derece yanlış. Burada da PCR testi istenmeli. Bu uygulama yürürlüğe konmadan Türkiye yüksek riskli ülkeler arasından çıkamaz."

***

Öyle ya uçağa binenden istiyorsunuz, otobüste, trende yok.

Yaptığı açıklamalarla iktidarın tepkisini çeken Türk Tabipleri Birliği de genelgeye sosyal medyadan tepki gösterdi. Paylaşımda, “Salgın anlık değişen kararlarla değil, bilimsel verilerle yönetilmeli. SARS-CoV-2 virüsünün uçakta bulaşıp tren ve otobüste bulaşmama gibi bir özelliği yok. Alınan kararlar her zamanki gibi bilim dışı. Toplumu hastalığa mahkûm edenleri bir kez daha istifaya çağırıyoruz” denildi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da “Ali yazar, Veli bozar” eleştirisinde bulundu.

Davutoğlu, “PCR testi zorunluluğunu dün yayınladıkları genelgeyle kaldırdılar, bugün uçak seyahatleri için yeniden getirdiler. Hesapsız, plansız iş yapıyorlar, ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar. 84 milyonun aklıyla ve sağlığıyla dalga mı geçiyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

***

Son açıklanan insidans haritasına göre Eskişehir yine birinciliği bırakmadı.

Yüz binde 1359 vaka sayısıyla geçen haftaki birinciliğini bırakmayan Eskişehir İstanbul’un önünde binli rakamlara ulaşan il oldu.

Bilindiği gibi Eskişehir’de bir süre önce belediyeler tarafından kültür, sanat ve bazı sosyal etkinlikler iptal edilmişti.

Artan vakalar ve birincilik karşısında başka önlemler de alınması gerekiyor gibi.

En başta tramvaylar olmak üzere toplu taşımada kısıtlama gidilmesi kaçınılmaz olacak gibi görünüyor.