2023 yılı için düğün sezonun daha yeni açıldığını dile getiren Kalkan değişen ekonomik şartların getirmiş olduğu zorluğunu yaşadıklarını ifade etti.  Fiyat politikalarını tam oturtamadıklarının altını çizen Kalkan kira artışları, ham madde fiyatlarındaki hareketlikten dolayı fiyat politikalarını oturtamadıklarını ve aldıkları ürünü geri koymakta sıkıntı yaşadıklarını kaydetti. Kalkan, “Yaşanan sıkıntıları yeni sezonumuz ile aşacağımızı umuyoruz. Yeni sezondan ümitliyiz. Kötümser konuşmak istemiyoruz. Örneğin 3 liradan aldığımız ürünü sonrasında 4-4,5 liradan alıyorduk. Bu da kar marjlarımızın eriyip gitmesiyle alakalı sıkıntı yaşatıyordu. Çok zor bir süreç geçirdik. Ham maddede fiyat artışı olmayacağını ümit ediyoruz. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. Bereketli bir sezon olmasını bekliyoruz” diye konuştu. Geçmiş dönemde döviz kurunda yaşanan hareketliliğin kendilerine olumsuz yansıdıklarını hatırlatan Kalkan, piyasalarda güven ortamın sağlanacağından umutlu olduklarını belirtti. Kalkan “Hükümet yeni kuruldu. Hükümetimize güveniyoruz. Tedirgin olmak istemiyoruz. Geçmişte tedirginlik yaşadık. Bunu tekrar yaşamak istemiyorum” sözlerini kaydetti.

‘SERMAYELERİMİZ ERİDİ’

Oda üyelerinden en sık aldıkları şikayetin kredilere ulaşmakta yaşadıkları sıkıntılar olduğunu söyleyen Kalkan, kredi ve desteklere mobilyacı esnafının da daha rahat ulaşması gerektiğini ifade etti. Kalkan, “Şu anda sermayelerimiz eridi. Devletin verdiği kredilere çok ihtiyacımız var. Mobilyacı esnafımız krediye ulaşmakta zorluk yaşıyor. Mobilyacı esnafının krediye erişmesi kolaylaştırması gerekiyor. Mobilyacı esnafının kredi ve desteklere daha rahat ulaşması için çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.

‘MOBİLYA MASRAFI ORTALAMA 150 BİN LİRA’

3 yıl öncesiyle bu yılı, bir yeni evin A’dan Z’ye tüm mobilya masrafını ortalama fiyatı açısından karşılaştıran Kalkan, 3 yıl önce bir evin tüm mobilya masraflarının ortalama 80 bin lira civarındayken bu yıl bu fiyatın 150 bin lira bandına çıktığını söyledi. 

(Ufuk Azbay)

Editör: Milli İrade