Dış pazardan turist getirmenin yollarını aradıklarını aktaran Demir, Bulgarlar, Makedonlar, Avusturyalılar ve son olarak da İngilizleri getirdiklerini kaydetti. Demir, “Şehrimizin güzelliklerini gösterebileceğimiz dış pazara yöneldik. Yurt dışından gelen misafirlerimiz Eskişehir’i çok beğeniyor. Yakın zamanda İtalyanlar ve Fransızlar da gelmeye başlayacak. Biz Avrupalı turistler için bisiklet imkânı da sağlıyoruz. Onlar da şehirde gezerken bisiklet kullanmayı seviyor” diye konuştu.

‘GRUPLAR GELECEKTİR’

Son yıllarda bayram tatillerin 4-5 günlük olduğunu belirten Demir, kısa konaklamalarda kenttin iyi talep gördüğünü dile getirdi. Demir, “Diğer bir yandan insanlar tatil dokuz güne çıkınca tercihlerini Ak deniz ve Ege’den yana yapıyorlar. Eskişehir’inde rezervasyon alacağını düşünüyorum. Gruplar gelmeye başladı. İnsan bir şehre 2 defa gitti mi, bir daha gitmez. Bizim sektörde iç pazar böyledir. Misafir görmediği, gitmediği, bilmediği yere gitmek ister. Turizm meraktan beslenir” sözlerini kaydetti.

‘NÖBETÇİ PERSONEL UYGULANMALI’

Geçen bayramda müzelerin kapalı olmasıyla ilgili sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Demir, otellerine gelen misafirlerinin müzelerin kapalı olmasından şikâyetçi olduklarını söyledi. Demir, “Müzeler anlamında şehir çok fazla talep gören bir kent. Eskişehir artık bir turizm şehri oldu. Müzelerin kapanmasıyla ilgili talebi biz iletiyoruz. Çalışan insanların haklarını gözetiyorlar. En azından nöbetçi personel uygulamasıyla bayram süreçlerindeki talepleri ciddi anlamda şikâyetleri kesmiş oluruz. Bayramda müzeler talep görüyorsa yetkililer nöbetçi personel uygulaması başlatabilir” dedi. 

(Ufuk Azbay)