Pandemi süreci henüz bitmiş değil.

Avrupa’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde Covid vakalarında artık görüldüğü yolundaki haberleri izliyoruz.

Ülkemizde de durum pek farklı değil.

Pandeminin hızlı olduğu dönemlerde her akşam açıklanan vaka tabloları önce haftada bire şimdilerde de ayda bire düştü.

Vaka sayılarında biraz düşüş kaydedildiği belirtilse de, vefat sayılarının arttığından söz ediliyor.

Bu arada uzunca bir süredir maske ve mesafe kuralları hiç uygulanmadığı için grip vakalarında da hızlı bir artış görülüyor.


***


Neyse asıl konumuza gelirsek, pandemi sürecinin en mağdur kesimlerinin başında gelen yeme-içme sektörüne bağlı esnafların durumu şu anda de pek iç açıcı değil.

Halen sürecin etkisinden kurtulamayan bu esnaf grubu, kapalı oldukları dönemlerden gelen mağduriyetlerini halen derinden hissediyor.

Eskişehir Lokanta ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen, girdi maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle zaten sıkıntılı günler geçiren küçük esnafımız birde yüzde 7’lik KDV yükünü taşıdığını belirterek, lokantacı esnafı olarak temel gıda ürünlerindeki KDV indiriminin sektöre hizmet veren esnaflar için de uygulanmasını istediklerini belirtti.

Lokantacı esnafı olarak temel gıda ürünlerini yüzde 1 ile aldıklarını ancak bu ürünleri satarken yüzde 8 KDV uygulandığını "Buradaki yüzde 7'lik fark tamamen esnafımıza yansımaya başladığının altını çizdi.


***


Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta gelen zamlar doğrudan küçük esnafa yansıyor.

Çünkü hemen hepsinin yaptığı işler bu üç ürün ile ilgili.

Ana girdi malzemeleri olan bu üç ürüne gelen zamlar ister istemez tüm ürünlere yansıyor.

Un fiyatları almış başını gidiyor.

Şeker deseniz öyle.

Süt ve süt ürünleri, yumurta, et, sebze ve meyve.

Yanlarına yaklaşılmıyor.


***


Bahar Bilen, lokanta, çay bahçesi, kafeterya, pastane gibi yemek hizmeti sunan yerlerde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesinin tüketicilere sağlayacağı 7 puanlık avantaj açısından da önemli olduğunu vurguluyor ve şöyle diyor.

“Pandemi sürecinde zar zor ayakta kalma mücadelesi derken o iki yılın birikimi ve üst üste gelen zamlar ile karşı karşıya kaldık, buna birde yüksek enerji girdi maliyetleri eklenince esnaf olarak ayakta kalma mücadelesi verir olduk. KDV ile ilgili sorunu ilgili Bakanlıklara ilettik. Çözümü içinde girişimde bulunduk, sektör temsilcileri olarak Bizler KDV'nin yüzde 1'e çekilmesini istiyoruz. Esnafımız da KDV indiriminden yararlanmalıdır.”

Toplumun büyük bir kesimini oluşturan esnafların bu yüksek sesli haykırışları bakalım ne kadar duyulacak?