Ülkemizde ve kentimizde sanayinin gelişmesi, üretimin artması için yönetici, mühendis ne kadar önemliyse ara eleman da bir o kadar önemli.

Ara eleman dediğimiz meslek liselerini bitirmiş, çeşitli dallarda usta olmuş kişilere deniliyor.

Bir ara Meslek liselerine olan ilginin bir hayli azalmış olması bu ara eleman sıkıntısını da beraberinde getirmişti.

Eskişehir’deki sanayi kuruluşları ara eleman sıkıntısını aşmak için yıllarca çalıştılar.

Meslek Odaları da bu çalışmaları başlatan kuruluşlardı.

Yıllar önce bu ihtiyacı karşılamak amacıyla Sanayi Odası tarafından başlatılan çalışmalar çeşitli engellemeler olduysa da bu günlere geldi.

***

Günümüzde hem Sanayi Odası, hem Organize Sanayi Bölgesi ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla çok güzel işlere imza attılar.

Açtıkları okullarla ve kurslarla şimdilerde iş garantisi de olan ara elemanlar yetişiyor.

Bir taraftan da meslek liselerine ilgiyi arttırmak için da çalışılıyor.

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen de bu konuya değindi.

Meslek liselerinin önemine vurgu yaparak, ara elaman sıkıntısının meslek liselerinin çoğaltılmasıyla çözülebileceğini söyledi.

Yeteri kadar meslek lisesi var önemli olan buraya gelecek öğrencilerin sayısını arttırmak.

***

Biz dönelim Birsen’in söylediklerine.

“Ara eleman yetiştirecek teknik liselerin çoğaltılarak, gençlerimiz o yöne kaydırılarak, ara eleman sıkıntısını ortadan kaldırabilecek düzeyde tekrar müfredat hazırlayıp teşviklerin arttırılması lazım. Devletimiz şu anda meslek lisesine giden öğrencilerimize 4 gün işletmelerde, 1 gün okulda teorik eğitim almak suretiyle 3 bin 400 lira gibi bir aylık veriyor. Bu da meslek liselerine talebin artmasına sebep oldu. Şu anda meslek liselerimiz dolu ve okuyan öğrenci kardeşlerimiz 4 yıl sonra hemen hayata katılabilecek düzeyde eğitime ve tecrübeye sahip oluyor.”

***

Ve şöyle devam ediyor.

Düz lise mezunu öğrenciler üniversitelere girebilmek için kendisini zorluyor.

İstemediği bölümlere de giderek gençler hayatına yön vermekte zorluk çekiyor. Üniversitelerde yeni bir planlama yaparak, nerede ne kadar iş gücü lazım, ne kadar beyaz yaka, ne kadar mavi yaka lazım bunları belirleyerek artık önümüze bir hedef koyarak bir strateji ortaya koyarak devam etmemiz lazım. Dolayısıyla tüm işletmelerimiz, şu an eleman aranıyor. Özellikle hizmet sektöründe aşçı, aşçı yardımcısı pozisyonun elaman ihtiyacı var. Diğer sektörlerde de bu durum aynı. Tarımda hayvancılıkta da ön plana çıkıyor. Dolayısıyla duyulan ara eleman ihtiyacı tüm meslek kollarını irdeleyerek gençlerimizi açık olan alanlara yetiştirerek onları hayata bir an önce kazandırmak daha iyi olacak inancındayım. Meslek liselerinde okuyan tüm öğrencilerimiz hemen işletme açabilecek ustalık belgesine sahip olabilecekler. Dolayısıyla bunlar okullarını bitirdiklerinde işletmelerle iş hayatına atılarak orada kendilerini geliştirerek, orta ölçekli işletme ve sanayici olma durumuna kadar kademeli olarak iş hayatında kendilerine yer bulabileceklerdir. Bunların hepsini değerlendirdiğimizde meslek liselerinin ne kadar elzem olduğunu görüyoruz. Meslek liselerine gençlerimizi teşvik ederek, liseleri çoğaltarak ara eleman ihtiyacını giderebileceğimizi düşünüyorum”

***

Sanayide bu konu giderek çözümlenme yolunda.

Birsen konuyu kendi sektörleri açısından ele almış, esnaf için de ara eleman ihtiyacı var. Ona da çözüm bulmak gerekiyor.