Günümüzde ülkemizde en çok yapılan işlerden biri de algı yönetimi.

Bunu da iktidarın ne kadar iyi yaptığı görülüyor.

Geçtiğimiz gün AKP ile Büyükşehir Belediyesi arasında da böyle bir polemik yaşandı.

Ak Parti’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu yöneticisi Pınar Turhanoğlu Gücüyener’in su zammıyla ilgili açıklamasına Büyükşehir’den yanıt gecikmedi ve kendilerini algı yönetimiyle suçlayan Gücüyener’in asıl algı yönetimi yaptığı belirtildi.

***

Gücüyener’in su tarifelerinde yapılan değişiklik ile ilgili öne sürdüğü iddialara cevap veren Büyükşehir Belediyesi süreci anlattı.

“Su tarifelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin ESKİ Yönetim Kurulunca alınan karar, 23 Kasım 2021 tarihinde ESKİ Genel Kuruluna (Meclise) gelmiş ve Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmiştir. Aynı zamanda gündem ve ekleri incelenmek üzere siyasi partilerin grup temsilcilerine de verilmiştir.

ESKİ Yönetim Kurulu tarafından su tarifelerinde yüzde 20’lik artış yapılmasını öngören teklif Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınmıştır. Komisyonda yapılan görüşmelerde tüm komisyon üyelerince ayrı ayrı görüş bildirilmiş ve teklifin geldiği şekliyle oy birliği ile kabulü kararlaştırılmıştır. Yönetim Kurulu tarafından teklifin yürürlük tarihi komisyon görüşmelerine bırakıldığından, komisyonda Genel Müdürlükçe açıklamalarda bulunulmuş, gerekçeler dinlenmiştir. Tüm yapılan görüşmeler neticesinde tarife değişikliğinin 01/01/2022 tarihinden itibaren uygulanması komisyonumuzca oy birliği ile karara bağlanmıştır”

***

Büyükerşen’in, ESKİ Yönetim Kurulu ya da ESKİ Genel Müdürlüğü tarafından, iddia edildiği gibi yüzde 36 oranında zam yapılması teklifinde bulunmadığı da ifade edildi.

Sayın Gücüyener’in, gerçekleri bilmeden, anlamadan konuları kendisine göre saptırarak bir nevi halüsinasyon gördüğü de iddia edilirken, Hükümetin 2022 yılında vergi, harç ve cezalarda uygulamayı öngördüğü yüzde 36’lık “yeniden değerleme oranı”nıyla karıştırarak asıl algı yönetimini kendisinin yapmaya çalıştığı kaydedildi. Yüzde 20 ile yüzde 36 arasında bir hayli fark var değil mi?

Bilindiği gibi Gücüyener geçtiğimiz aylarda 25 bin liralık çantasıyla gündeme gelmişti.

***

Geçtiğimiz günlerde de AKP’li Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ekmek fiyatıyla karşılaştırıp 1 lira 40 kuruş ile en ucuz ekmeği kendilerinin sattığını belirtmişti.

Buna yanıt İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden İstanbul’da Halk ekmeğin 1 lira 25 kuruştan satıldığı şeklinde gelmişti.

Sayın Gücüyener’den su zammına gösterdiği hassasiyeti, elektrik, doğalgaz, akaryakıt, vergi ve harçlar hatta ayçiçeği yağına yapılan zamlarda da göstermesini beklerdik.