Yöresel peynirlerin tanıtımları yapıldı

Mesleki eğitim için stratejik ortaklıklar faaliyeti kapsamında yürütülen BestCHEESE projesinin ilk uluslararası etkinlik programı Eskişehir’de gerçekleştirildi.

GÜNCEL 30.09.2021 - 15:29 01.10.2021 - 11:59

Erasmus+ Programı mesleki eğitim için stratejik ortaklıklar faaliyeti kapsamında yürütülen BestCHEESE projesinin ilk uluslararası etkinlik programı, Eskişehir’de gerçekleştirildi.

yöresel peynir 2

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü adına hibe desteği alan “Yöresel Peynirlerin Üretim Teknolojileri ve Hijyen Standartlarının Avrupa Birliği (AB) Işığında İncelenmesi” kısa adıyla BestCHEESE Projesi, AB’ye üye ve aday ülkelerde geleneksel peynirlerde üretim teknolojileri gıda güvenliği ve hijyeni konularında BİT tabanlı eğitim metodolojileri geliştirilerek bölgesel farklılıkların giderilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. AB ortakları İtalya, Slovakya ve Slovenya ülkeleri, yerel ortakları ise Ankara Üniversitesi ve Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olan projenin ilk uluslararası etkinlik programı 20-24 Eylül 2021 tarihleri arasında Eskişehir’de gerçekleştirildi. Programın ilk gününde Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, yaptığı konuşmasıyla açılışı gerçekleştirdi. Proje faaliyetleri, etkileri ve sonuçları hakkında Proje Koordinatörü Veteriner Hekim Dr. Hatice Olcay’ın sunumunun ardından proje katılımcıları, gündemde yer alan kendi ülkelerindeki yöresel peynirlerin üretim teknolojileri ve ilgili mevzuatlar hakkında sunumlarını yaptılar. Hafta boyunca devam eden etkinlik programı kapsamında; Eskişehir, Ankara, Slovenya, Slovakya ve Batman ekipleri, yöresel peynirlerinin üretim teknolojileri ve hijyen kriterleri hakkında sunumlarını yaparak bilgi ve tecrübelerini paylaştılar. (İHA)

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@