Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, Seyitgazi-Afyonkarahisar yolunun bir an önce yapılmasının hem kazaların önlenmesi hem de turizm açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Eskişehir Afyonkarahisar arasındaki 130 kilometrelik yolun Afyonkarahisar tarafında kalan 25 kilometrelik kısmının çift şerit duble yol olarak yapıldığını hatırlatan Tepe, önceki yıllarda Eskişehir Seyitgazi arasındaki 40 kilometrelik yola iyileştirme yapılmasına karşın Seyitgazi Afyonkarahisar  arasında kalan 60 kilometrelik kısmın bugüne kadar iyileştirilmediğini vurguladı.  Yolun dar olmasından dolayı ölümlü ve yaralanmalı çok fazla kazaların yaşandığını ifade eden Tepe, “Yaklaşık 1 ay önce Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Eskişehir’e gelmesiyle bu yolla ilgili bir bütçe ayrılacağı söylendi ama bize şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadı” diye konuştu.

‘TURİZM POTANSİYELİ AÇISINDAN ÖNEMLİ’

Silecek fiyatlarına 1 yılda yüzde 350 zam geldi Silecek fiyatlarına 1 yılda yüzde 350 zam geldi

Söz konusu yolun bir an önce yapılmasını umut ettiklerini dile getiren Tepe, yola mıcır kaplaması yapılmasıyla araçların savrulmasından dolayı kazalar oluştuğunu aktardı. Mıcır atılmasının geçici bir çözüm olduğunu kaydeden Tepe, ETİ maden işletmesi ve Kırka Bor işletme Müdürlüğü gibi fabrikaların bölgede faaliyet gösterdiği için çok fazla personel servisi ve nakliye araçlarının çalışmasından dolayı işlek bir yol olduğunun altının çizdi. Seyitgazi’nin Eskişehir’in güneye açılan penceresi olduğunu belirten Tepe, “Bu yolun bir an önce yapılması Seyitgazi’nin turizm potansiyeli açısından önemli. İnanç turizmi açısından çok özel yerlere sahibiz. Yakın zamanda Sücaaddin Veli anma etkinliklerini ve kurtuluş etkinliklerimizi gerçekleştirdik. Doğa ve inanç turizmi açısından çok zenginiz, bu bölgenin aktif kullanılması açısından bu yolun bir an önce yapılmasını, kazaların azalmasını, ilçe ekonomisinin olumlu etkilenmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Ufuk Azbay - Milli İrade