Eskişehir denilince ardından bir çok unvanı da sıralamak mümkün.
Yaşanabilir Şehir, Öğrenci Dostu Şehir, Üniversite Şehri, En Güvenilir Şehir. Bunlar öyle kendiliğinden konmuş unvanlar değil, çeşitli kurum ve kuruluşlarla yapılan değerlendirmeler sonucudur.
Ya da belli verilerden elde edinilen sonuçlara göre konmuş unvanlardır.
Bu yıl da Türkiye’nin öğrenci dostu şehirleri açıklandı.
İlk sırada yine Eskişehir yer aldı.
Daha önceki yıllarda da bu unvanı elde etmiştik.
Üç üniversitesiyle, üniversite öğrencilerinin en tercih ettiği şehirlerde de ilk sıralarda yer alıyor.
***
Bir sonraki sınava hazırlananlara ışık tutacak öğrenci dostu şehirler incelemesine göre Eskişehir, Türkiye'nin en öğrenci dostu üniversite şehri oldu. Araştırmaya ayrıca, Ege ve Akdeniz şehirleri damga vurdu.
Birçok üniversitede eğitim yılı, 2 Ekim itibarıyla başladı. Yükseköğretim Kurulu tarafından açıklanan üniversite yerleştirme sonuçları, bu yılki kontenjan doluluk oranlarının yüzde 99,8 olduğunu, tercih yapan toplam öğrenci sayısının yüzde 9'luk artışla 3,5 milyonu aştığını, yerleşen öğrenci sayısının ise geçtiğimiz yıla kıyasla 47 bin 393 arttığını gösterdi. Üniversite tercihlerinin, üniversitenin bulunduğu şehirle de ilişkili olduğu içgörüsünden yola çıkan İngilizce özel ders platformu Preply, üniversite öğrencilerine kucak açan şehirlerle ilgili incelemesini yayımladı.
***
Bu yıl da Eskişehir’i öğrenci dostu yapan araştırmaya göre, ortalama 91 puanla öğrenci memnuniyeti açısından ilk sıraya yerleşen Eskişehir, Türkiye'nin en öğrenci dostu şehri unvanını yine aldı.
Anadolu, Eskişehir Osmangazi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan şehir, uzun süredir anıldığı “öğrenci şehri” unvanını bu araştırmada da korumayı başardı.
Eskişehir’in zirvede olmasının sebepleri de şöyle açıklandı.
“Şehrin tam ortasından geçen Porsuk Çayı ve yatay şehirleşme anlayışı, Eskişehir’i kanallarıyla ünlü Avrupa şehirlerinden farksız kılıyor. Öğrenci nüfusuna alışkın olan halkın sıcak ve samimi tavrı, pek çok öğrenci için Eskişehir’i yükseköğrenim için öncelikli illerden biri haline getiriyor.”
***

 Eskişehir’in ardından ikinci sırayı alan Ankara da keza Bilkent, Hacettepe, Orta Doğu Teknik Üniversitesi gibi çoğunluğu kampüs okulu olan üniversiteler sayesinde ikinci sırada yerini alıyor. İstanbul ise yalnızca Anadolu yakasıyla ilk 10’da sıralanıyor, bu da artan maliyetler ve kalabalık nüfus gibi sebeplerle açıklanıyor.
Son zamanlarda bir-iki can sıkıcı olay olmasına rağmen Eskişehir’de öğrenci olmak gerçekten de güzel.