Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girdiğimiz şu günlerde halen 100. Yıl kutlamaları devam ediyor.

Eskişehir öncesiyle, sonrasıyla 100. Yılı gerçekten muhteşem kutladı.

Resmiyetin fazla ön planda olmadığı sivil kutlamaların çok daha öne çıktığı Eskişehir kutlamaları gerçekten de Cumhuriyet kentinin adına yakışır bir şekilde gerçekleşti.

En büyük bayramlarımızdan olduğu bilinen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, resmi törenlerin yanı sıra, sivil inisiyatifin hakim olduğu kutlamalarla doldu taştı.

Çeşitli kurumlar aylar öncesinden başladıkları hazırlıkların başarılı sonuçlarını 29 Ekim tarihinde görmenin mutluluğunu yaşadılar.

***

Bunlardan biri de Ahbaplar Grubu’nun düzenlediği Cumhuriyet Balosuydu.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ gibi ağır konukları vardı.

Balo’nun davetlilerinden bundan önceki dönem İzmir Milletvekili Atila Sertel, Başbuğ ile sohbeti sırasında kendisine, “Ben çok sayıda baloya katıldım. Ama böylesi bir baloya ilk kez tanık oldum” dediğini Flaş TV’de katıldığı programda anlattı.

Bu hem Ahbaplar Grubu hem de Eskişehir için gurur veren bir anıydı.

***

AzPolitik fotosu-21

Mevcut başkan ve başkan adayı

Eskişehir Valiliği tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Aydın hoş bir tesadüf ile bir araya geldi.

Önümüzde yapılacak yerel seçimlerde bir değişiklik olmazsa her ikiside birbirine Büyükşehir Belediye Başkanlığı için rakip olacak.

Genç Başkan adayı Melih Aydın bu hoş tesadüfü fotoğraf ve şu cümlelerle paylaştı.

“Değerli hocamız Yılmaz Büyükerşen ve kıymetli eşi Seyhan Hanım ile Eskişehir Valimizin düzenlediği Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda yan yana geldik.

Cumhuriyetin çok yakıştığı, çokça da yaşatıldığı, yaşatmaya da devam edeceğimiz Cumhuriyet şehridir Eskişehir.”