Yapabilecekleri hizmetlerin sınırı olmadığını ve önlerinde bir engel olmadığını aktaran Başkan Çil, ‘‘Ben ve yönetim kurulumun hayallerinin içinde önce bir okul kazandırmak var. Akabinde bir rehabilitasyon merkezi hayalimiz var. Bunun yanında bir hastane hayalimiz var’’ dedi.

2018’DE ESKİŞEHİR’E GELDİM

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Mehmet Ali Çil kimdir?

1989 yılında Artvin Yusufeli nüfusuna kayıtlı bir ailenin İstanbul’da doğmuş büyümüş çocuğuyum. 2018 yılında Eskişehir’e geldim. 2020 yılından bu yana Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten EFENAZ isimli bir firmanın yöneticisi olan bir işletmeciyim. Evliyim iki çocuk babasıyım.

Whatsapp Image 2024 07 08 At 13.28.27

TEK YETKİLİ MERCİ EMŞAV

EMŞAV’ın ne zaman kuruldu ve kuruluş amacı nedir?

EMŞAV 1998 yılında EMŞAD olarak kurulmuş bir dernek. 2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle vakıflaşmış ve vergi muafiyeti kazanmış tek vakıf. EMŞAV'ın kuruluş amacı, gayesi şehit aileleri ve vazife malullerini temsil etmek. Hatta resmi olarak temsili yetkili tek merci. Resmi olarak polisi temsil etmek için tek yetkili EMŞAV. Dernekler var ama Cumhurbaşkanlığı kararıyla temsile yetkili EMŞAV. Bir de Polis Güçlendirme Vakfı var ama o farklı faaliyetler için kuruldu.

TÜM VATANDAŞLARIMIZ ÜYE OLABİLİR

İsteyen herkes EMŞAV’a üye olabilir mi?

EMŞAV'a üye olmak isteyen bütün vatandaşlarımız üye olabilir. Üye olmaktan yana bir vakıf olduğu için herhangi bir engel teşkil etmiyor. Bizim doğal üyelerimiz emniyet teşkilatı mensupları, şehit aileleri ve gazilerimiz.

TAMAMEN BAĞIŞLA YÜREYEN BİR SİSTEM

Peki dernek faaliyetlerini nasıl gösteriyor? Sistem bağışlar üzerine mi kurulu?

Tamamen bağışla yürüyen bir sistem. Herhangi bir devlet desteği, ödeneği yok vakfın. Hayırsever vatandaşlarımızın, iş adamlarımızın desteğiyle faaliyetlerini yürütüyor.

Whatsapp Image 2024 07 03 At 16.30.53 (1)

HAYALİMİZ BİR OKUL KAZANDIRMAK

EMŞAV Eskişehir Temsilciliği ne zaman faaliyete geçti? Önümüzdeki süreçte ne gibi hizmetler planlıyorsunuz?

Şöyle, EMŞAV 2011 yılında vakıflaşmış ve illere yayılmaya başlamış ama Eskişehir’de 2023 yılı Aralık ayında ben göreve atandım. Ondan önce Eskişehir’de herhangi bir faaliyeti yok. Geldiğimiz noktada çok yeni bir oluşum içindeyiz. Yönetim kurulumuzu oluşturduk, temsilcilik büromuzu açtık, oraya genel sekreterimizi atadık. Bundan sonraki süreçte ise faaliyet kısmına geçiyoruz. Öncelikle şehit ailelerimizle ve gazilerimizle sürekli irtibat halinde olacağız. Akabinde bu vakfın projelerinin önünde herhangi bir engel yok. Güce dayalı biraz, maddiyata dayalı. Bizlerin, yönetim kurulumunun hayallerinin içinde önce bir okul kazandırmak var. Şehit ailelerimizin ve gazilerimizin, çocuklarının tamamen ücretsiz okuduğu, emniyet teşkilatı mensubu arkadaşlarımızın, halihazırda görevde olan arkadaşlarımızın çocuklarının çok cüzi miktarlarda bir ücret karşılığında okuyabileceği, bunun yanında normal vatandaşlarımızın da tabii ki çocuklarını okutabileceği vakfımıza bir okul kazandırmak istiyoruz. Akabinde bir rehabilitasyon merkezi hayalimiz var. Bunun yanında bir hastane hayalimiz var. Bununla alakalı, hastane ile alakalı hatta bir de bağışçımız var. Arsayı vakfedebileceğini söylüyor. Bununla alakalı yatırım kısmında mali bütçeyi tamamladığımızda tabii ki o faaliyet de başlayacak. Burada aslında vakfın amacı şehit aileleri, gazileri ve hala hazırda görevdeki personellerin huzurunu sağlayabilmek için elinden gelen mücadeleyi vermek. Bunun sınırı yok. Okul, rehabilitasyon merkezi, hastane, yaşlı bakım evi veya evde hasta bakım, sağlık hizmetleri, ambulans hizmeti, cenaze aracı hizmeti gibi birçok proje var. Yapabileceğimiz hizmetlerin önünde bir sınır yok. Herhangi bir engel yok. Tabii ki bunların hepsi bütçeye dayalı işler. Biz Eskişehir'de çok yeni bir oluşum olduğumuz için zamanla peyderpey, daha doğrusu şöyle diyeyim, adım adım devreye alındıkça sizleri de bilgilendiriyor olacağız zaten konularla alakalı. Şu an için İrtibat Büro'muzu açtık. Vatandaşlarımızın veya şehit ailelerimizin, gazilerimizin hepsini bu irtibat bürosuna bekliyoruz. Vakıf, onların vakfı. O büro, onların bürosu ve onlarla birlikte bunu büyütebiliriz zaten. Önce şehit ailelerinin, gazilerimizin ve emniyet teşkilatı mensuplarının vakfı sahiplenmesi gerekiyor ki büyüyerek sayımız artsın ve hizmetlerimiz büyüsün.

Whatsapp Image 2024 07 03 At 16.30.47

EMŞAV ASLINDA POLİSİN SENDİKASI

Fiziki hizmetlerin yanında sosyal haklar için de çeşitli çalışmalarınız olacak mı?

Zaten kanunlarla şehit ailelerinin ve gazilerimizin veya görevdeki polislerimizin resmi hakları belli. Onun dışında, EMŞAV şöyle bir özelliğe sahip bir vakıf. Polislerin tüm haklarını arayabilecek mecra. Yani burada atama olsun, yer değişikliği olsun veya işte görevi süresince uğradığı bir haksızlık olsun. Biz bunları da savunmak üzere göreve geldik aslında. Orada tabii ki vakfın tüzüğünü de biraz emniyet teşkilatı mensubu arkadaşlarım incelerse, aslında polisin sendikası bu. Yani bütün mecralarda savunabilecek, Cumhurbaşkanlığına kadar ulaşabilecek tek mecra. Vakıf evet, devletin bir vakfı var ama bu aslında polisin sendikası. Tüm haklarını burada arayabilir.

Editör: Onur Şentürk