Mahkeme, Büyükşehir Belediyesi’nin 3 ilçede madenler için verilen ÇED raporlarına yaptığı itirazı kabul etti ve genişletme projelerini durdurdu.

İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşların yardımına koşuyor (VİDEO HABER) İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşların yardımına koşuyor (VİDEO HABER)

Büyükşehir Belediyesi’nin 3 ilçede madenler için verilen ÇED raporlarına yaptığı itiraz kabul edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  Tepebaşı ilçesi Beyazaltın Mahallesinde bulunan Krom Ocağı Alansal ve Üretimsel Kapasite Artışı, İnönü ilçesi, Oklubalı Mahallesi Kalker-Kalsit Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Kapasite Artışı ve Alan Genişletilmesi Projesi, Sivrihisar ilçesi, Böğürtlen Mahallesinde bulunan Kalsit, Kalker Ocağı Kırma Eleme Tesisi, Öğütme Tesisi Kapasite Artışı Alan Genişletilmesi Projesi için ÇED olumlu kararı vermişti.  Büyükşehir Belediyesi ise projelere çevreyi tehlikeye attığı için çeşitli gerekçelerle iptal davası açmıştı. Maden alanlarının genişletilmesi projeleri için verilen ÇED raporlarını değerlendiren mahkeme, ÇED raporlarının hukuka ve mevzuata uygun olmaması sebebiyle itiraz yolu kapalı olarak genişletme projelerini durdurdu. 

Mahkemelerden gelen durdurma kararlarını sevinçle karşıladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Üç ilçemizde yapılacak maden genişletme ve kapasite artışı çalışmaları, Eskişehir'imizin doğasına büyük zararlar verecekti. İptal başvurularımız mahkemeler tarafından değerlendirildi ve hukuk doğanın kazanmasına izin verdi. Eskişehir'imizin doğasını koruyabildiğimiz için çok mutluyuz” diye konuştu.