ETB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan Eskişehir’de 2020/2021 hasat sezonunu değerlendirdi.

ETB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan Eskişehir’de 2020/2021 hasat sezonunu değerlendirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi 19 Zabıta Memuru alıyor Konya Büyükşehir Belediyesi 19 Zabıta Memuru alıyor

Başkan Zeydan yaptığı kısa açıklamada: “Eskişehir’in tarımsal ekonomisinde önemli bir yer tutan gözde ürünlerden dane mısır ve yağlık ayçiçeğinin ekim alanları artış gösterirken arpa ve buğdayın ekim alanı geçtiğimiz yıllara göre daraldı. Özellikle içinde bulunduğumuz ayçiçeği ve mısır hasatı sezonunda birim başına verim ve fiyatlar geçtiğimiz yıla kıyasla oldukça tatmin edici seviyededir. Örneğin yağlık ayçiçeğinin borsamızdaki spot işlemlerde hasat başındaki açılış fiyatları yağ oranına göre 4,85 TL ilâ 5,15 TL aralığından kısa bir zaman içinde 6,50 - 7,50 TL seviyesine yükseldi” dedi.

Türkiye geneline bakıldığında ise Eskişehir’in birçok konuda olduğu gibi tarımsal üretimiyle de öne çıkan bir il olduğunu söyleyen Zeydan: “Geçtiğimiz yıla göre tarım ürünleri fiyatlarının önemli oranlarda artış göstermesi yaşanan kuraklıktan zarar gören üreticilerimizin fiyatlama açısından bir nebzede olsa yüzünü güldürdü.” dedi. Hububatta 2020 yılında, Borsamızın elektronik satış salonunda yaklaşık 212 bin ton spot satış gerçekleştirdiklerini söyleyen Zeydan, 2021 yılında ise günümüze kadar 120 bin ton spot müstahsil satışına ulaştıklarını aktardı.