Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası mücadele Günü dolayısıyla kadın kuruluşları tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslar arası mücadele Günü dolayısıyla kadın kuruluşları tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Sivas İl Özel İdaresi bina onarımı yaptırıyor Sivas İl Özel İdaresi bina onarımı yaptırıyor

dilek balonu 3

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği de Önceki akşam Ulus Anıtı önünde düzenledikleri etkinlikte dilek balonu uçurdular. Eskişehir Şube Başkanı Ecz. Nuran Yenilmez, burada yaptığı konuşmada, “Kadına yönelik şiddetin herhangi bir siyasi veya ekonomik sistemle sınırlı olmadığını üzülerek görüyoruz. Kadın hakları ihlalleri ve kadına karşı şiddet oransal olarak değişiklikler gösterse de ülke, bölge ayrımı olmaksızın devam ediyor. Dünyadaki her toplumda yaygın olmasının yanında sınır ve sınıf tanımıyor. Birçok ülkede kadın hakları, toplumsal cinsiyet eşitliğini sosyal istikrar ve ekonomik çıkarlar için tehdit olarak gören bir güç seferberliği ile karşı karşıya. Kadınların hukuki ve politik kazanımları tersine çevrilmeye, yürürlükten kaldırılmaya veya uygulama noktasında görmezden gelinmeye çalışılıyor. 2021 yılında yaşamdan koparılan 345 kadına dikkat çektiğimiz bu günde İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararımızı bir kere daha sorguluyoruz. Biz kadınlar rakamlardan ibaret değiliz, rakamlara sığmayız. Bu nedenle bizler için ne kadın cinayetleri yıl sonunda cinayet raporlarının sonuç bölümünü oluşturan istatistiklerdir, ne de 25 Kasımlar yaşamdan koparılan kadınlar için düzenlenen anma programlarıdır” dedi. 

dilek balonu 2

Yenilmez ayrıca, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği olarak kadınların Cumhuriyet kazanımları ile birlikte Anayasamız ve yasalarımız ile elde ettiği kazanımlarını ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, yasaların eksiksiz olarak uygulanması konusunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının uygulamalarını takip edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşırız” diye konuştu.

Ulus Meydanındaki törene Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükersen, Milletvekili Nur Jale Süllü  TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ile kitle örgütlerinin başkanları çok sayıda kadın ve vatandaşlar katıldı. Etkinliğe katılanlar daha sonra hep birlikte gökyüzüne dilek balonu uçurdular.