Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, tarlada 90 kuruşa satılan soğanın, pazarlarda 4- 5 lira olmasının sebebinin aracılar ve tüccarlar olduğunu dile getirdi.

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, tarlada 90 kuruşa satılan soğanın, pazarlarda 4- 5 lira olmasının sebebinin aracılar ve tüccarlar olduğunu dile getirdi.

AFAD: “Toplam 4 bin 544 vatandaşımız hayatını kaybetti” AFAD: “Toplam 4 bin 544 vatandaşımız hayatını kaybetti”

Soğanın tarla fiyatı ile pazar fiyatı arasında oluşan farkın sebeplerini anlatan Erdemli, pazarcıların soğan fiyatlarının yüksekliği ile ilgili nakliye maliyetini öne sürdüklerini ancak fiyatların yüksek olmasının kaynağının tüccarlar ve aracılar olduğunu aktardı.

‘1 LİRA 30 KURUŞTAN SATILMALI’

Soğanın şu anda tarlada 90 kuruştan satıldığını ve bunun nakliye maliyeti ile birlikte pazarda en fazla 1 lira 30 kuruş olması gerektiğini söyleyen Erdemli, “Biz nakliyecilere göre 10 kat daha fazla mazot kullanıyoruz. Satarken ürünün fiyatına bu kadar yansıtmıyoruz. Onlar bizim tükettiğimiz mazotun onda birini tüketiyorlar ama satış fiyatı tarlaya göre en az 4 kat fazla oluyor” şeklinde konuştu. Havza bazlı planlı üretim ile bu fiyat farkının ortadan kalkabileceğine dikkat çeken Erdemli, ilgililerin bir önce hal yasasını çıkarmalarını gerektiğini vurguladı. Erdemli, bu üretim modeli ile hem üreticinin hem de tüketicinin karlı çıkacağını belirtti.

‘SOĞAN FİYATI ÇOK YÜKSEK OLUR’

Bu yıl soğan ekim alanın düştüğünü ifade eden Odunpazarı’na bağlı Kalkanlı Mahallesi Muhtarı Tuncer Bozkurt, “Biz şu anda soğanı 90 kuruştan satmak zorunda kaldık. Tamamen ambarlarımızı boşatmak zorunda olduğumuz için bu fiyattan sattık. Açıkçası soğandan zarar ettik, bizim en az 3 liradan satmamız gerekiyordu. Bu şekilde bizim seneye üretimimiz düşecektir. Çünkü zarar ettik o yüzden çiftçi soğan ekmek istemeyecektir. Gelecek yıl soğanı çok daha pahalı tüketmek zorunda kalabiliriz” şeklinde konuştu.

(Ufuk Azbay)