Konserlerin, konser ağırlıklı festivallerin birbiri ardına yasaklandığı günümüzde Odunpazarı Belediyesi bölgede performans sergileyecek olan sokak müzisyenlerinin yerlerini belirledi.

Bir kültür ve sanat şehri olan Eskişehir’de sadece Odunpazarı Belediyesi değil Tepebaşı ve büyükşehir Belediyesi de sanat çalışmalarına önem veriyor ve sanatçıları destekliyor.

Sadece müzik konusunda da değil diğer sanat dallarında da sanatçılar Eskişehir’de kendilerini çok rahat ve huzurlu hissettiklerini belirtiyorlar.


***

Geçtiğimiz ay Tepebaşı Belediyesi Pişmiş Toprak Festivalini gerçekleştirdi. Geçen günlerde Odunpazarı Belediyesi Ahşap Festivali’ni tamamladı.

Burada yapılan eserlerin tümü Eskişehir’e kalıyor ve kentin çeşitli yerlerinde sergileniyor.

Özellikle Tepebaşı Belediyesi’nin bina içi ve çevresi sanat eserleriyle dolu bir müze haline gelmiş durumda.

Büyükşehir Belediyesi, Şehir Tiyatroları ve Senfoni Orkestrasıyla kentin kültür hayatına önemli katkı sunuyor.

Şehir Tiyatroları sezon boyunca kapalı gişe oynuyor.


***
 

Türkiye Ankara’da bir eğlence yerinde istek şarkısını söyleyemedi diye bir müzisyenin katledilişine tanık oldu.

Günlerdir de Onur Şener’in öldürülmesi konuşuluyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi Eskişehir sanatçıların kendilerini huzurlu hissettikleri bir kent.

Odunpazarı sokaklarında müzik yapacak olan sokak müzisyenlerini seçen Odunpazarı Belediyesi’nin amacı sokak müzisyenlerini desteklemek, ses kirliliğinin önüne geçmek ve vatandaşları kaliteli müzik ile buluşturmak.

Bu proje ile sokak müzisyenlerine Adalar, Hamamyolu ve Odunpazarı Tarihi Bölgede yer tahsis edilecek.

Müzisyenler belirli aralıklarla, belirlenen noktalarda performans sergileyecek.


***


 “Sanat toplum içindir” anlayışını benimseyen Odunpazarı Belediyesi, sokak müzisyenlerini desteklemek için belediye sınırları içerisindeki alanlarda; sokak müzisyenlerinin adil bir şekilde bu çalışmadan faydalanmasını sağlamak için, müzik eğitmenlerinden oluşan bir jüri ile ‘Sokak Müzisyenleri Seçimleri’ni yaptı. Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) gerçekleştirilen seçmelere, çok sayıda müzisyen ve müzik tutkunu katıldı.

Seçmelerde gerekli kriterleri taşıyan 14 sokak müzisyeni seçildi. Seçilen müzisyenlere kimlik kartları da verilerek müzik yapmaları sağlanacak.