Bir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü daha geride bıraktık.
1961 yılının 10 Ocak günü basın mensuplarının özlük haklarını düzenleyen, ifade özgürlüğünü getiren, gazetecilerin çok daha rahat koşullarda görev yaptığı bir yasanın kabul edildiğinin yıldönümüdür 10 Ocak.
Eski 10 Ocakları hatırlıyorum da, yöneticiler, kamuoyu öyle çok duyarlı  değillerdi 10 Ocak’lara.
Ama şimdi öyle mi?
Kent yöneticileri başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları, siyasiler çok daha duyarlı bakıyorlar olaya.
Gerçi 1961’de kabul edilen o yasadan şimdi pek eser yok ama, olsun, yine de kamuoyunun duyarlılığı güzel.
Valisi, milletvekilleri,  Belediye Başkanları, rektörler, oda başkanları, siyasi partiler, kurum ve kuruluşların yöneticileri, gerek yaptıkları açıklamalarla, gerekse düzenledikleri etkinliklerle gazetecilerin yanında oluyorlar.
Herkes özgür bir basın istiyor.
Gazetecilerin yaptığı haberlerden dolayı hapishanelere atılmamasını istiyor.

***
Hapishane demişken, yaptığı haberler yüzünden halen Silivri Cezaevi’nde bulunan Can Dündar ve Erdem Gül’den mektup geldi.
Can Dündar’ın kaleme aldığı ve imzasını taşıyan mektup Eskişehirli gazetecilere hitaben yazılmış.
“Sevgili Eskişehirli gazeteci dostlarım” diye başlıyor.
“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Silivri Cezaevi’nde her zamankinden daha çok çalışarak kutluyoruz.
İçinde bulunduğumuz vahim koşulları ancak cesaretle, dayanışma ve özgürlüğe sımsıkı sarılarak değiştirebiliriz.
Mesleğimiz her zamankinden daha zorlu koşullarda, ama ona her zamankinden çok ihtiyaç var: Bu bilinçle, “Gazetecilik; asıl şimdi!” diyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Can Dündar. Silivri.”

***
Bu mektup Büyükşehir, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerinin 10 Ocak dolayısıyla düzenledikleri ve Eskişehirli basın emekçilerini bir araya getirdiği etkinlikte iletildi Eskişehirli gazetecilere.
Gazetecileri bir araya getirdiği için Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a da teşekkür ediyor Can Dündar ve Erdem Gül.
Ben de buradan başta Belediye Başkanlarımız olmak üzere, Çalışan Gazeteciler Günümü kutlayan, milletvekillerimize, Sivil Toplum Kuruluşu başkan ve yöneticilerine, kurum ve kuruluş temsilcilerine, gazeteci oğlum Çağlar ve bir basın emekçisi gibi çalışan Çağdaş Özyazıcı ile aileme, tüm dostlarıma ve yakınlarıma teşekkür ediyorum.