Kültür Şenliği gerçekleştirilecek

Eskişehir ili ve ilçelerini ziyaret ederek tanımalarını; yapılacak sosyal, kültürel ve eğitici faaliyetler ile yaşadıkları çevrenin milli manevi değerlerinin, tarihi ve doğal zenginliklerinin farkındalığının amaçlandığı Eskişehir Tepebaşı Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan, “Sevgi Şehri, Gönül Şehri, Eskişehir’im Projesi’’ 10 Haziran’da düzenlenecek Kültür Şenliği ile tamamlanacak.

Whatsapp Image 2024 05 28 At 09.43.37 (1)

Hedef Eskişehir’in değerlerini tanıtmak

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada,  Eskişehir’in değerlerine vurgu yapılarak, “Eskişehir; yetmiş iki millete bir gözle bakan Yunus Emre’nin memleketidir; iyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak için mizahi yolla hikmetli dersler veren Nasreddin Hoca’nın “dünyanın merkezi burasıdır” dediği yerdir. Şehrimiz; Türk kültürünün temelini oluşturan yüksek ahlâkının, manevi mirasının Anadolu’da kök salması için ömrünü adamış Seyyid Battal Gazi’nin vatanıdır. Şehrimiz; gönüller Fatih’i Sultan Mehmed’e kadılık yapmış Hızır Bey’i, huzurun mimarlarından Aziz Mahmud Hüdâyî’yi, Şucâeddin Velî’yi bağrından çıkarmış bereketli topraklar olmanın yanı sıra; Eskişehir, Millî Mücadele’nin 5 büyük savaşından üçünün yaşandığı, kazanılan I. ve II. İnönü Savaşları Türk ordusunun moral ve motivasyonunu yükselterek ülkenin işgalden kurtarılacağı kararlılığına ilham kaynağı olmuş topraklardır” denildi.

Whatsapp Image 2024 05 28 At 09.43.37 (2)

 Eğitimde farkındalık geliştirilecek

Yapılan açıklamada eğitimin hayat boyunca devam eden bir süreç olduğuna dikkat çekilerek şu görüşlere yer verildi: “Çocuk gelişiminin bütüncül olarak ele alınması gerektiği anlayışıyla eğitim ve öğretim süreci sadece ders saatleriyle sınırlandırılmayacaktır. Okulun, gerçek hayatın bir parçası olması, eğitsel süreçlerin ders saatlerinde olduğu kadar ders saatleri dışında da gerçekleştirilmesiyle mümkündür. Çocuk için okul, hayat sahnesinin kritik bir ögesidir. Ev, sokak, dijital ortamlar ve okul bir bütün olarak düşünülecektir.  Bu bağlamdan hareketle; öğrencilerimizin yaşadıkları toprakların milli, manevi değerleri ile tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri hakkında farkındalıklarını artırarak; yaşadıkları bölgelerinin üretim, kültür, sanat ve coğrafi kapasitesini keşfetmesine, bitki ve hayvan türlerini, yöresel yemeklerini, oyunlarını ve folklorunu tanımasına, derslerle bütünleşik veya ders dışı etkinlik olarak ağırlık verilecektir.”

Whatsapp Image 2024 05 28 At 09.43.38

Sanatçılar ve öğrenciler buluşacak

Eskişehir’de 7’inci sınıfta okuyan tüm öğrencilerin katılımının amaçlandığı da belirtildi. Proje kapsamında Eskişehir konulu bilgi yarışması, Eskişehir silueti yarışması, Eskişehir yöresi halk türkülerinin hikayelerinin araştırılması, seslendirilmesi, canlandırılması, Eskişehir yöresi halk oyunları çalışmaları ve sene sonu gösterileri, Eskişehirli sanatçılarla öğrencilerimizin buluşturulacağı etkinlikler, Şehir merkezinde yer alan tarihi mekanlar ve müzelere öğrenci ziyaretleri, Nasrettin Hoca temalı tiyatro etkinlikleri, Eskişehir’in milli ve manevi değerlerini (Milli Mücadele’de Eskişehir’in Önemi, Yunus Emre, Nasrettin Hoca, Seyit Battal Gazi, Şucâeddin Veli, Hızır Bey, Aziz Mahmud Hüdâyî) tanıtacak etkinlikler düzenlendi. Tepebaşı Kaymakamı Sadettin Yücel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faideci ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ceylan Yavuz’un gözetiminde yürütülen projede, şube müdürleri, sendika temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler de paydaş olarak yer aldı.