12.08.2021, 06:12

Semt pazarı

 

 

 Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Eskişehir’de de kurulan semt pazarları vatandaşın özellikle de orta gelir grubuna mensup insanların daha ucuz sebze ve meyve almasını sağlayan yerlerdir.

Gerçi şimdi semt pazarlarında da fiyatlar öyle uçmuş ki, pazara çıkanlar çantalarını bile dolduramıyorlar.

Eskiden kilolarla alınan ürünler şimdi gramla zor alınıyor.

Neyse konumuz o değil şimdi.

 

***

Eskişehir’de de haftanın hemen her günü çeşitli mahallelerde semt pazarları kurulur.

Kapalı Pazar yerleri de var ama açık Pazar yerleri alışkanlık haline gelmiş.

Geçtiğimiz ay 71 Evler mahallesinde de yeni bir semt pazarı kurulması kararından sonra iş uygulamaya gelince bazı sıkıntılar yaşandı.

Pazarın kurulacağı gün, pazarcı esnafı bazı engellemelerle karşılaştı.

İddiaya göre pazarcıları bünyesinde bulunduran Pazarcılar Odası, tezgah açılmasını engelliyordu.

Vatandaş isyan etti, sokaklara döküldü, semt pazarını istediklerini ifade ettiler, devreye çevik kuvvet polisi bile girdi.

Pazarcılar Odası, karşı çıkış nedenini açık semt pazarlarının yerini kapalı Pazar yerlerinin alması isteği olarak açıkladı.

 

***

Odunpazarı Belediyesi Meclisi tarafından alınan bu karar uyarınca, engelleme girişimlerine rağmen semt pazarı kuruldu ve vatandaşlar alışveriş yapmaya başladılar.

Vatandaşlar, Pazarcılar Odasının 71 Evler mahallesinde açılan pazarı engellemeye çalışmasına tepki gösterdi. Emek mahallesinde kurulan pazara gitmek için 2 kilometre yol yürümek zorunda kaldıklarını söyleyen mahalle sakinleri, Pazarcılar Odası’nın tavrına tepki göstererek, Emek Pazarı'nı ve çevredeki manav ile marketleri boykot edeceklerini söyledi. Sadece 71 Evler mahallesinde kurulacak pazardan alışveriş yapacaklarını kaydeden mahalle sakinleri, 71 Evler’de pazarın kurulması için çaba gösteren Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür ederek, Pazarcılar Odası’nı halktan yana tavır almaya çağırdı.

 

***

Bu gelişmelerden sonra önceki gün konu yine gündeme geldi.

Pazarcılar Odası, pazarcılara bir mesaj çekti ve pazarda kendi istekleri doğrultusunda tezgah açabileceklerini ifade etti.

Bunun üzerine Odunpazarı Belediyesi de bu mesaja karşı bir açıklama yaptı.

“Eskişehir Yaş Sebze Meyve Balıkçılar ve Pazarcılar Odası tarafından hukuka aykırı şekilde, tüm üyelerine karışıklık çıkarmak amacıyla; Oda başkanı Mehmet Çiçek imzası ile 71 Evler Mahallesi Hızırer Sokak’ta Cumartesi günleri kurulan pazarda kendi istekleri doğrultusunda tezgâh açabilecekleri yönünde mesaj atıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Halen yürürlükte bulunan pazar yerleri hakkındaki yönetmeliğin ilgili maddelerine göre; pazar yerlerinin belediyeler tarafından kurulacağı, pazar yerlerinde tezgâhların belirlenmesi, hangi esnafın nerede ve ne şekilde satış yapacağı ile pazar düzenin belediyelerin yetkisinde olduğu açıkça belirtilmektedir. Belediye dışında gerçek ve tüzel kişilerin, pazar yeri kurması hukuken mümkün değildir. Belediyemize yasal başvuru yapılmadan, 71 Evler Pazarı da dâhil hiçbir pazarda tezgâh açılamaz. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde Zabıta ekipleri tarafından yasal işlem yapılacaktır” dedi.

Bakalım bu tartışma daha ne kadar devam edecek.

 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.