Geçtiğimiz haftalarda 6’ncı genel kurulunu yapan Odunpazarı Kent Konseyi Emek Mahalle Meclisi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Odunpazarı Belediyesi meclis Salonunda gerçekleşen ziyarete, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Emek Mahallesi Muhtarı Sibel Akıl, Emek Mahalle Meclisi Başkanı Volkan Kurt ile yürütme kurulu ve meclis üyeleri katıldı. Ziyarette konuşan Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, pandemi sonrası mahalle meclislerinin ilk genel kurulunu Emek Mahallesi ile yaptıklarını belirtti. Mahalle meclisi mantığının tam olarak Emek Mahallesi Mahalle Meclisinde görüldüğünü ifade eden Kumru, mahalle muhtarının da meclis içinde yer aldığına dikkat çekti. Kumru’nun konuşmasının ardından meclis üyeleri, Başkan Kurt’a kendilerini tanıttı.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE MAHALLE MECLİSİ AKTİF ROL ALMALI
Ziyarette konuşan Başkan Kurt, sorunu yaşayanın o sorunun çözümünü de bildiğini söyledi “Biz sivil toplumun bu işlere katılmasını istiyoruz. Herkes, düşüncesini açıklasın. Örneğin Emek Mahallesi’nde bir iş yapılıyorsa, Emek Mahallesi’nde yaşayanlar o işte etkili olsun. Ne yazık ki Türkiye’de böyle bir katılım anlayışı yok” diyen Başkan Kurt, pandemi öncesinde belediye meclisi toplantılarından önce mahalle meclisleri başkanları ile de toplantı yaptıklarını söyledi.

Ekim ayından itibaren bu toplantıların devam edeceğini dile getiren Başkan Kurt, “Mahalle meclislerinin koordinasyonunda belediye meclisi gündemini tartışalım. Şehirde ne oluyor, ne bitiyor sizlerde bilin. Siz düşüncenizi açıklamasanız bile, ben yönetici olarak sizlerin bilgilenmesini istiyorum. Mahalle meclis başkaları meclis toplantılarından önce buraya gelir, ben meclisin gündemini anlatırım, Odunpazarı Belediyesi’nde bunlar oluyor derim” dedi. Demokratik, çağdaş ülkelerde çok kişinin fikri alınırsa başarılı olunduğunu dile getiren Başkan Kurt demokrasinin amacının karşılıklı etkileşim olduğunu kaydetti. Mahallede yaşanan sorunların çözümünde mahalle meclisinin aktif rol alması gerektiğini vurgulayan Başkan Kurt, “Emek Mahallesi’nde okulla ilgili bir sorun varsa, Emek halkının, velilerin bu soruna karşı bir sözü olmalı. Milli Eğitim’e giderek biz mahalle meclisiyiz demelisiniz. Örneğin Emek Mahallesinde neden bir lise yok? Bunu mahalleliler tartışmalı, sorgulamalı. Çözümü için adım atmalı” dedi.

Ufuk Azbay