Maaşlarının yetersizliğini ve geçim sıkıntılarını dile getirmek için 34 gündür grevde olan Atışkan Alçı işçileri eylem gerçekleştirdi.

Yunus Emre Caddesi’nde bulunan Eski Otogar önünde bir araya gelen işçiler, Asarcıklı Caddesi’ne kadar ellerinde bulunan pankart ve dövizler ile sloganlar eşliğinde yürüdü. Burada işçiler adına konuşan Kristal İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, ilk dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan uyuşmazlık nedeniyle 30 Haziran’da 119 işçinin greve çıktığını söyledi. Görüşmelerde 22 maddede anlaşma sağlanamadığını vurgulayan Çetintaş, işverenin ilk 6 ay için yüzde 9 oranında zam teklif ettiğini belirtti. Teklif edilen oranın 6 aylık enflasyonun bile çok gerisinde kaldığına dikkat çeken Çetintaş, işverenin içerisinde yakacak ödeneği, izin ödeneği, çocuk zammı, giyim yardımı gibi hakları içeren maddelerin ise talepler arasından çıkarılmasını istediğine vurgu yaptı.

sefalet-ücreti-2

Toz, gürültü ve titreşim nedeniyle çalışanlar açısından yüksek risklerin bulunduğu fabrikada, ortalama 7 yıllık kıdeme sahip işçilerin ücret ortalamasının yaklaşık 4 bin 500TL olduğunu aktaran Çetintaş, “6 aylık tüketici enflasyonunun TÜİK'e göre yüzde 43'e dayandığı, gıda enflasyonunun yüzde 100'ü aştığı, açlık sınırının 6 bin 840 TL'ye, yoksulluk sınırının 20 bin 818TL'ye çıktığı, giyim enflasyonunun yüzde 90’a ulaştığı, konut enflasyonunun yüzde 75'i geçmesiyle birlikte yaşanan fahiş kira artışları ve buna bağlı yaşanan barınma sorununu bu kadar belirginleşmişken teklif edilen zam oranı trajikomik bir hal aldı. Buradan işverene çağrımızı açıkça yapıyoruz, işçileri sefalete mahkum edecek bu zam teklifleri asla kabul edilemez” diye konuştu. Görüşmelere açık olduklarını dile getiren Genel Başkan Çetintaş, talepleri karşılanıncaya kadar grevlerinin devam edeceğinin altını çizdi. Basın açıklamasının ardından bulundukları alandan eski otogara kadar sloganlar atarak yürüyen işçiler, olaysız bir şekilde dağıldı.

Eskişehir'de şok cinayet. Göğsünden bıçaklandı (VİDEO HABER) Eskişehir'de şok cinayet. Göğsünden bıçaklandı (VİDEO HABER)

Ufuk Azbay - Milli İrade