14 ülkeden 157 katılımcı ile bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen Eskişehir Endüstri Fuarı, TÜYAP Fuar Merkezi’nde kapılarını katılımcılara açtı.

Saat 12.00’de gerçekleştirilen fuarın açılış törenine Savunma Sanayi Başkanlığı Başkan Yardımcısı Harun Çelik, Eskişehir Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Ünal ve davetliler katıldı. Fuarın açılışı öncesinde söz alan Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli “İnşallah Türkiye'de yüzde 3 civarında olan yüksek teknoloji ürünü ihracatımızın rakamını ilk başta 5, 6 ve daha yüksek rakamlara ulaştırmak istiyoruz. Tüm firmalara çok teşekkür ediyorum, Eskişehir'in sınır patlamasına neden olan bu fuarların yaşatılması gerekiyor. Bugüne kadar çok başarılı fuarlar yaptık, bundan sonra da daha başarılarını yapacağımızdan da çok eminim” diye konuştu. Ardından söz alan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş Eskişehir Sanayi Odası olarak üreten Eskişehir, büyüyen Türkiye sloganıyla yola çıktıklarını belirterek, “Önemli bir dönemeçteyiz. Yaklaşık bin üyemiz ve 7 milyar dolara yakın ciromuz, 4 milyarı bulan ihracatımızla üretmeye devam edeceğiz. Bize de güçlü kılan bu anlamda fuarın tertiplenmesi düzenlenmesi açısından emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyorum” ifadelerini kullandı. Daha sonra söz alan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler 14 farklı ülkeden 157 katılımcının fuarda yer aldığını belirterek, “Almanya'dan, Amerika'da, Belçika'dan, Çin'den, Fransa'dan, İngiltere'den, İsveç'ten, İsviçre'den, İtalya ve Japonya gibi birçok ülkeden gelen şu an itibariyle katılımcımız var. Macaristan ve yine Dominik,  Birleşik Arap Emirlikleri’nden diplomatik temsilcilerimizde fuarımıza ziyaret etmek adına buraya geldiler. Yapılan işi nitelikle ve kalite itibariyle daha üste taşımak için de hedeflerimiz devam ediyor. Ben öncelikle Savunma Sanayi Başkanımız başta olmak üzere, çok değerli dostlara yürekten teşekkür ediyorum. Çok uğraş var ve fuara kimin desteği varsa hepsinden Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

endüstri-fuarı-2

‘DÜNYAYA ÖRNEK OLUYORUZ’

Depremin ardından kat artırımı konusu tekrar gündemde Depremin ardından kat artırımı konusu tekrar gündemde

Son olarak konuşan Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Harun Çelik, savunma sanayindeki milli ve yerlileşmeye vurgu yaptı.  Milli Savunma Bakanlığı ve sanayicilerle Savunma Sanayi Başkanlığı olarak etle tırnak gibi olduklarını belirten Çelik, birbirlerini tamamlayan unsurlar olduklarının altını çizdi. Millileştirme ve yerlileştirmede son dönemlerde Türkiye’nin nasıl bir ivme kazandığını şahitlik ettiklerini ifade eden Çelik, “Katma değeri yüksek ürünlerde, savunma sanayi alanında dünyaya örnek oluyoruz. Dünya, Türkiye'yi konuşuyor. Bununla da biz gurur duyuyoruz. Sizlerin sayesinde, sizlerin verimli üretimleri sayesinde, hepimiz ekosistem olarak Türkiye'nin büyümesine, savunma sanayinin gelişmesine, dünyada örnek model olması yolunda emin adımlarla kendimizi bilerek yaptığımız ürünlerin sahada nasıl bir gösterildiğinin farkında olarak yolumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Savunma Sanayi Başkanlığı olarak fuara biraz daha etkin katıldıklarını dile getiren Çelik, Vizyoner Genç Projesinden 16 kulübün fuarda yer aldığını ifade ederek Eskişehir’deki gençleri, Vizyoner Genç Projesi’yle tanışmaya davet etti. Vizyoner Genç Projesi’nin hem üretime hem de ekosisteme çok katma değeri bir proje olduğunun altını çizen Çelik, “Üniversite öğrencilerimiz okurken bile hangi alanlara yönlendirmemiz gerekiyor. Mezun olduktan sonra bizim ekosistemimize nasıl dahil edeceğiz. Gençlerimizin çalışmalarımızı incelemesini istiyorum. Paraya ihtiyacımız olduğu kadar da genç beyinlere de ihtiyacımız var. Geçen yıl 600 kadar ikili görüşmeler oldu. Bu sene bu sayının 800’e çıkacağını umut ediyoruz. Görüşmelerin neticelerini çok önemsiyoruz” sözlerini kaydetti. 14 ülkeden çok sayıda savunma sanayi ve endüstri firmasının katıldığı fuar, 21 Ekim'e kadar sürecek.