Eskişehir sanayisi ya da Eskişehir’de sanayi denilince akla gelecek isimlerden ilki Mümtaz Zeytinoğlu ise hemen arkasından gelen isim Savaş Özaydemir olur.

Rahmetli Mümtaz Zeytinoğlu, Eskişehir’de Organize Sanayi Bölgesi için büyük mücadele vermiş, ancak aramızdan çok erken ayrılmıştır.

Eğer trafik kazasında vefat etmeseydi, Eskişehir sanayine çok daha büyük katkıları olurdu.

Aynı ekolden gelen Savaş Özaydemir, ömrünü Eskişehir sanayisi için adadı dersek yalan olmaz.

Bilgisiyle, görgüsüyle, deneyimleriyle büyük katkılar verdiği Eskişehir sanayine bundan böyle “bir bilen” olarak devam edecek.

 

***

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin, ülkenin en iyi bölgeleri arasında yer almasında büyük payı olan ve uzun süredir de Başkanlığını yaptığı, Sanayi Odası bünyesinden ayrılıp bağımsız olan Organize Sanayi Bölgesi Yönetim seçimlerinde aday olmayan Savaş Özaydemir, yerini Nadir Küpeli’ye bırakmıştı.

Daha sonra yine uzun yıllardır sürdürdüğü Eskişehir sanayi Odası Başkanlığına da seçimlerde aday olmamıştı.

Özaydemir son olarak, Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün çoğunluk hissesine sahip olduğu Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı A.Ş.’de (ATAP A.Ş.) yapılan olağan genel kurulu sonrası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini genç sanayicilerden Metin Saraç’a bıraktı.

Aynı şirketin uzun yıllar Genel Müdürlüğünü yapan Ali İhsan Karamanlı dabu görevi Dr. Sedat Telçeken’e devretti.

Ali İhsan Karamanlı’nın da Eskişehir sanayisine hizmetleri büyüktür, onu da buraya not edelim.

 

***

Görevi bırakan ATAP A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, ATAP olarak Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, “Uzun yıllar hizmet ettikten sonra böyle uğurlanmak mutluluk veriyor. DEİK’de 9 yıl TÜRKAK kuruluşunda 9 yıl görev yaptım. Ömrümü Eskişehir Sanayisine adadım. ESO’da ve EOSB’de çok uzun yıllar görev yaptım. Hep Türkiye için uğraştım. Yüzümüzün akıyla Eskişehir’i temsil ettim. En son nikahım buydu bunu da bozuyorum artık özel hayatıma dönüyorum. Yeni yönetime görevinde başarılar diliyorum” dedi.

Yukarıda da belirttiğim gibi Özaydemir, bu aktif görevleri bıraktı ama, Allah uzun ve sağlıklı ömür versin,  sanayicilikten ömrü olduğu sürece vazgeçmeyecektir.

 

***

Burada genç sanayici Metin Saraç için de bir parantez açalım.

Görevi Savaş Özaydemir’den devralan Eskişehir OSB Başkan Yardımcısı ve ATAP Yönetim Kurulu Üyesi Metin Saraç, “Sayın Savaş Özaydemir ve Sayın Ali İhsan Karamanlı’ya emekleri için çok teşekkür ederim. Kendilerinden çok şey öğrendim. Aldığım sorumluluğun farkındayım. Katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi konusunda ve yeni firmaların bölgemize kazandırılması konusunda daha da fazla çalışacağız” dedi.

Metin Saraç da Eskişehir sanayisine uzun yıllar başarıyla hizmet edecektir, buna inancım sonsuzdur.