Program, geçtiğimiz yıllarda  aramızdan ayrılan Battal Gazi Barlas’ın Yunus Emre fotoğraflarıyla etkinlik koordinatörü Şair Ahmet Urfalı’nın Yunus Emre şiirlerinden oluşan görsel sergisinin açılışıyla başladı. Serginin açılışı, Odunpazarı Belediye Başkanı ve katılımcı şairler tarafından gerçekleştirildi.

   Şiir Şölenini açılış konuşmasını yapan Şair Ahmet Urfalı: “Anadolu Türkçesinin kurucusu, ‘’Bizim Yunus’’, asırlardan beri gönül dünyamızı aydınlatmakta, dostluk ve kardeşliğimizi pekiştirmektedir. Bugün burada Yunus Emre’nin manevi mirasçısı şairler olarak, onu bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz’’ dedi.

     Odunpazarı Kent Konseyi Genel Sekreteri Cenk Sungur da yaptığı konuşmada;’’Birlik ve beraberliğimiz onun düşünceleriyle bütün yurdumuza yayılmaktadır. Yunus Emre, dünya barışı için de şiirlerinde bütün insanlığa mesajlar vermektedir.’’ İfadelerini kullandı.

    Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yurdun farklı kentlerinden etkinliğe katılan şairlere hoş geldin dilekleriyle konuşmasına başladı. “Yunus Emre’nin adı Eskişehir’le bütünleşmiştir. O, bizim dünyaya açılan penceremizdir. Onun insanların dostluğu üzerine sarf ettiği fikirler herkes tarafından benimsenmektedir’’ sözleriyle konuşmasını sürdüren Kazım Kurt, etkinlikte emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

   Katılımcı şairler Yunus Emre’ye armağan ettikleri şiirlerini okudular. Programın sonunda  etkinlik sunucusu Müjgan Saraç Yılmazbaş’ın davetiyle şairlere teşekkür belgeleri takdim edildi.

    Yunus Emre’nin düşünceleri etrafında oluşan sevgi atmosferi insanları gönül kardeşliği ortamında bir araya getirdi.