Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ek gösterge ile ilgili açıklamaları sağlık çalışanları tarafından tepki ile karşılandı. 

İstanbul Gedik Üniversitesi 39 Öğretim Üyesi alıyor İstanbul Gedik Üniversitesi 39 Öğretim Üyesi alıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ek gösterge ile ilgili açıklamaları sağlık çalışanları tarafından tepki ile karşılandı.  Bakan Koca’nın ek gösterge düzenlemesinin sadece hekimler ve hemşireler için yapılacağıyla ilgili sözlerini protesto etmek için Sağlık Sen şube üyeleri Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde polikliniklerin bulunduğu binanın önünde basın açıklaması yaptı. Sendika adına açıklamayı şube başkanı Hasan Hüseyin Köksal yaptı.

sağlık sen ek gösterge 2

Uzman ve pratisyen hekimlere yapılacak olan 5000 ve 2500 liralık zammı yerinde buluyoruz ve destekliyoruz. Hekimlerimiz Avrupa’daki meslektaşlarına göre 10 kat fazla çalışıp 10’da bir kazanıyor. Bu sebeple verilen kararı destekliyoruz. Ancak Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde yaklaşık 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor. Diyerek eleştirini yapan Hasan Hüseyin Köksal: “Bu 1 milyonun içinde hemşire de var, doktor da var, sağlık teknikeri de var, şoför de var, temizlik görevlisi de var. Yani bir ‘Ordu’da olması gereken insan gücünün tamamı ülkemizin sağlık ordusunda fedakârca görev yapıyor” ifadelerine yer verdi.

‘SAĞLIK SİSTEMİNİ UÇURUMDAN AŞAĞIYA YUVARLAYACAK BİR KARAR’
Sağlık Bakanlığı’nın sağlık sistemini uçurumdan aşağıya yuvarlayacak bir karar aldığını söyleyen Köksal, Hekimlerimizin ücretlerinde iyileştirmelerin yapılmasının elzem olduğunu belirtti.  Ancak bu iyileştirmelerden hekimlerin dışındaki Sağlık çalışanlarının faydalanmaması kabul edilecek bir durum olmadığını ifade eden Köksal: “Bu konuda sağlık sistemini bitirecek, çalışma barışını yok edecek her türlü kararın karşısında olduğumuzu, sistemin bütün emekçilerinin mutlu olmasını sağlayacak şekilde çalışanlarımızın yanlarında olacağımızın bilinmesini isteriz.

Hakkaniyet çerçevesinde bu uygulamanın tabip dışı personellide kapsayacak şekilde düzlenmeli. Sağlık Bakanlığı tüm sağlık çalışanlarının sorunlarına deva olmalıdır” dedi.