35 yıllık Motor ustası Mehmet Alp, havaların iyice soğumasıyla birlikte araçların kışlık bakımının yapılması daha da önem kazanıyor.

Havaların iyice soğumasıyla birlikte araçların kışlık bakımının yapılması daha da önem kazanıyor.

Araçlara kışlık bakım yaptırmanın neden önemli olduğunu anlatan 35 yıllık Motor ustası Mehmet Alp, “Kışlık bakımı araçta donmaları engellemek için yapılır. Kışlık bakımını amacı hem yakıt tasarrufu sağlamak hem de aracımızın sağlıklı uzun ömürlü olması için yapılır” Dedi.

Araç kışlık bakımının neleri kapsadığını sıralayan Alp, “Hava filtreleri, anti friz, Motor yağı, yağ filtresi, polen filtresi, bunların tamamı elden geçmesi gerektiğini, araçta anti friz yeterince olmadığı takdirde aracın motor bloğunda, radyatörlerde donmalar yaşanacağını belirtti.  Su tapalarının patlamasına neden olacağını ve bu sebeple masrafın ikiye katlanacağını söyleyen Alp, Muhtemel arızaların araç sahibine büyük zarar vereceğini ifade etti.

‘5 BİN LİRALIK MALİYETİ OLAN ARIZALARA NEDEN OLABİLİR’

Kışlık bakımın zamanında yapılmasa büyük maliyetli arızaların yaşanabileceğine dikkat çeken Alp, “ Araçta yaşanacak donmalar 5 bin liralık maliyeti olan arızalara neden olabilir. Tüm bu bakımların en fazla maliyeti bin TL olur. Bunu yaptıran araç sahipleri 4 bin liralık zarardan kurtulur. Bir de arabanın tamiri için geçecek süreyi de düşünmek gerekir” dedi.

“Anadoluyuz Biz” projesi ile Sinoplu gençler Eskişehir’i gezdi “Anadoluyuz Biz” projesi ile Sinoplu gençler Eskişehir’i gezdi

‘PARÇALARI FAHİŞ FİYATLARDA SATMAK İÇİN ELLERİNDE TUTUYORLAR’

Döviz kurundaki yükselişin parça fiyatlarını çok etkilediğini belirten Alp, : “Dolar yükseldikçe parçalara günü birlik borsacı gibi dolardaki hareketliliği takip ederek zamları uyguluyorlar. 1 gün önce lastiği sorduk 500 lira dediler. Şu anda ise aynı lastiğin fiyatı 675 liraya yükseldi. Bu durum nedeniyle parça satan esnaflar malzemeleri satmak istemiyor. Daha yüksek fiyatlardan satmak için parçaları ellerinde tutuyorlar” diye konuştu.