Pessinus Antik Kentinde, Belçika Gent Üniversitesi tarafından başlatılan kazılar, daha sonra Avusturalya Melburne Üniversitesi tarafından yürütüldü. Ortaya çıkarılan eserlerin bir kısmı kazı evi bahçesindeki açık hava müzesinde sergileniyor. Diğer önemli eserler ise Eskişehir Arkeoloji Müzesinde ziyaretçilerin dikkatine sunulmakta. 40 yılı aşkın süredir yapılan kazılara rağmen pek çok soru işaretini barındıran Pessinus’ta Kybele’nin kutsal alanı henüz keşfedilemedi.

 

“ÖZEL BAZI STATÜLER VAR”

 

Pessinus Antik Kentinde 2010-2012 yıllarında kazı başkan yardımcılığı yapan Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. R. Eser Kortanoğlu, bu bölgenin diğer antik kentlerden farklı oldu olduğunu dile getirdi. Kortanoğlu, “Bu kazı, 1960’lı yıllarda Belçikalı bir ekip tarafından başlatıldı. Diğer antik kentlerden daha farklı, onu özel kılan bazı sahip olduğu statüler var. Kibele, ana tanrıça tapınımına adanmış bir tapınak kent. Anadolu’nun en eski, en kadim, en özel ana tanrıçası Kibele. Bu bağlamda ona adanmış bir kent ve özellikle Roma İmparatorluğu bu kentin ve tanrıçayı sembolize eden o göktaşının Roma İmparatorluğu ile ilişkisi kenti çok özel bir noktaya taşıyor. Mythos anlatımlarında, MÖ. 8. yüzyılda Kral Midas tarafından kurulduğu düşünülüyor. Fakat Belçika kazıları esnasında MÖ. 1500-1400 arasına tarihlendirilen keramik kontekst bulunduğu için bir bronz çağ yerleşmesi söyleyebiliriz. Çok eskiye giden arkeolojik kalıntılar mevcut” dedi.

 

“ROMALILAR HEYET YOLLUYOR”

 

M.Ö. 264-146 yıllarında Roma ile Kartaca arasında gerçekleşen Kartaca Savaşlarının buradan götürülen göktaşı sonrasında sona erdiğine inanıldığını aktaran Kortanoğlu, “Kartaca Savaşları esnasında Romalı kâhin rahipler, Pesinus’taki anatanrıçayı simgeleyen göktaşının Roma’ya götürülmedikçe bu savaşların kazanılmayacağını düşünüyorlar. Romalılar Anadolu’ya bu göktaşını almak için bir heyet yolluyorlar. Bu taş kendilerine teslim ediliyor ve bu göktaşı Roma’ya götürülüyor. Paletinus Tepesinde Magna Mater adıyla ana tanrıça için bir tapınak yapılıyor ve her sene burada dinsel şenlikler ve bayramlar düzenleniyor. Bu taşın ardından da savaşın kazanılması Roma için özel bir anlam ifade ediyor. Son derece saygı duydukları özel bir kült objesi haline geliyor. Efsanevi Kral Midas’ın kurduğu düşünülmesinden sonra ikinci bir mitos oluşturulmuş oluyor. Ama başlı başına Pessinus’un kurulması önemli bir olay” şeklinde belirtti. (İHA)