Eskişehirspor’da Mali As Başkan Özgür Marankoz Genel Kurul öncesi açıklamalarda bulundu.

Eskişehirspor’da Mali As Başkan Özgür Marankoz “Önceki yönetim göreve geldiğinde Euro 6 buçuk liraydı, Euro bugün 17 buçuk liraya yaklaştık. Neredeyse 3 kat. Tahminlerime göre son iki yönetim borç azaltma yoluna gitmese kulübümüzün bugün 450 milyon TL borcu olurdu. Borç sürekli artıyor diyenler bir de böyle düşünsün. Özellikle Euro bazlı borçlardan bir an evvel kurtulmak gerekiyor. TL olarak borçlu olduğumuz dosyalara da yasal faizler işliyor. 246 milyon TL olan borcun bizim dönemimizde 287 milyon TL olmasının sebepleri kur artışları ve yasal faizlerdir. Eskişehirspor’un önü açık” ifadelerini kullandı. 

Tahta kalkabilir

Genel Kurul öncesi açıklamalarda bulunan Özgür Marankoz, Es TV Canlı yayınında şu ifadeleri kullandı; “Eskişehirspor’un 287 milyon TL borcu bulunuyor. 100-120 milyon TL’si problem teşkil eden borçlardır. Diğer kısımlar devlete, eski yöneticilere olan borçlarımız. Bizim bu 120 milyon liralık borca odaklanıp, bu borcu temizlememiz gerekiyor. Bu borç da 15-20 milyon TL gibi bir rakama kapatılabilir. Bu durumu başarırsa transfer tahtamız da kalkar, puan silme cezalarının da önüne geçmiş oluruz. Üst liglere çıkma yolunda mücadele verebilmek için bunu başarmamız gerekiyor. 

Şehir silkelenmeli

İsim hakkı konusu değerlendirilebilir. Bu bir ticarettir. Güzel paralara bu projeye hayata geçirilebilir ve takımımızın isminin önüne bir isim hakkı alınabilir. Bu bir sponsorluk anlaşması olur. Ancak Eskişehir FK olsun diyenler bir yanılgı içerisinde. Eskişehirspor sıradan bir futbol kulübü değil, bir camiadır. 1965 yılından bugüne bir kültürü temsil etmektedir. Son birkaç yıl içerisinde kurulmuş başka bir kulübün bu misyonu devam ettirmesi söz konusu değildir, düşüncesi bile hoş durmuyor. Bunu savunanlar aile büyüklerine ne anlatacak, çocuklarına hangi kültürü miras bırakacaktır. 57 yıllık bir mirası devam ettirmek çok daha kıymetlidir. Ayrıca Yeni FK için harcanacak paranın yarısına gerçek Eskişehirspor düze çıkar ve kurtulur. Şehrin artık silkelenmesi gerekiyor. 

Talip var teklif yok Talip var teklif yok

Alacaklılar ile görüşüyoruz

Yüzde 10, yüzde 15 rakamlara dosyalar kapattık. Bu şekilde anlaştığımız ancak para bulamadığımız için kapatamadığımız dosyalar da oldu. Biz elimize geçen parayı değerinden borç azaltırken 8-10 kat daha yüksek bir şekilde değerlendirebiliyoruz. Örneğin 900 bin TL bulabilsek 10 milyon TL’lik bir borcu kapatabilecektik. Alacağı olan futbolcularda ciddi bir farkındalık var”dedi.